Published on Ağustos 4th, 2014 | by Kahve Candır

Vietnam Kahvesi, “Ca phe da”

Vietnam Buzlu Kahvesi, “Ca phe da”

“Cafe Da” yani buzlu kahve olarak da geçiyor. “ Ca phe sua da” ise daha çok kuzey Vietnam’da yaygın olan buzlu ve sütlü kahve anlamına geliyor.

Vietnam kahvesine değinmek istedik çünkü Vietnam tek başına 2012 yılı rakamlarına göre;

Dünyanın birinci robusta kahve üreticisi ve ihracatçısı
Dünyanın ikinci kahve üreticisi ve ihracatçısı
Ülkede 500 bin kahve üreticisi var
571 bin hektarlık alanda kahve üretimi gerçekleştirilmekte
Yıl içerisinde 1 milyon 760 bin ton kahve üretilmiş

Bu sebeple, ülkenin popüler bir kahve çeşidini ve hazırlama yöntemini sizlerle paylaşıyoruz.

Bu kahveyi elde etmek için, Vietnam’a özgü “Phin” adında bir demlik kullanılıyor. Yabancı alışveriş sitelerinde 5 ila 10 dolar arasında bulunabilen, belki de en ucuz kahve demleme ekipmanı. “Vietnam Phin” şeklinde arama yapabilirsiniz.

2

Phin

4oz (120ml) ve 10oz (300ml)’lik boyutlarda bulunyor. Yukarıda fotoğrafta gördüğünüz 120’lik bir ekipman. Parçalar ekipmanın markasına göre ufak farklılıklar gösterse de, ana parçaları birbirleriyle hep aynı: altında elek şeklinde filtresi bulunan demleme kutusu, kahve üzerinden demleme esnasında basınç uygulayıp filtre etmek için kullanılan disk ve demleme tamamladıktan sonra eklenen suyun sıcaklığını kaybetmemesi için kapanan ve demleme bittikten sonra ekipmanı ters çevirip, etrafa kahve bulaştırmamanız için gereken kapaktan oluşuyor.

Kahve

Vietnam’da sıklıkla bulunabilen kahve Robusta. Robusta’nın tadı ise Arabica’ya göre çok iyi olmadığı için, içilebilir hale getirilmesi için çok koyu kavrulması gerekiyormuş. Bir diğer alternatif ise Arabica ile karıştırmak olduğu söyleniyor. Sizler evinizde denemek isterseniz Arabica tipi kahve kullanabilirsiniz.

Kahveyi demlemek için kullanacağınız ekipmanın elek çapına göre uygun şekilde çekmeniz gerekiyor.

Süt

Koyulaştırılmış tatlı süt ise (Condensed Milk) maalesef Türkiye’de kolaylıkla bulunabilen bir ürün değil. Sadece büyük şehirlerin gurme şarküterilerinde bulunuyor diye düşünüyoruz. Kısa bir aramadan sonra bulduğumuz bir sonucu paylaşmak isteriz. Link

Koyulaştırılmış tatlı süt özetle, normal sütün içerisindeki bütün suyun buharlaştırılması ile elde edilen, muhallebi kıvamında şeker ilavesi yapılarak tatlandırılmış bir süt çeşidi. Şekersiz versiyonuna göre konserve edilerek yıllarca dolap içerisinde saklanabiliyor. Şekersiz süt ise nispeten daha az ömürlü.

Kahve Miktarı

Vietnam kahvesi tabiri caizse “konsantre” bir kahve demleme çeşidi. Alışılan 100ml su için 7gr kahveye göre, her 100ml su için 12gr kahve kullanılıyor. Tabiki bu miktarı, damak tadınıza göre optimize edebilirsiniz.

Hazırlık

Süreç bardağınıza istediğiniz miktarda tatlı süt ekleme ile başlıyor.

Fotoğraflı anlatımda yaklaşık, bardağına göre 5mm yükseklikte süt kullanılmış.

Demleme için kullanılacak su ise 87-90C (190-195F) sıcaklığında öneriliyor. Fakat su sıcaklık Robusta için olduğundan, Arabica tip kahve için 93-95C (200-205F) sıcaklık aralığında su kullanabilirsiniz.

Demleme süresi, kahvenizin üzerine suyu ekler eklemez başlıyor ve son su damlasının bardağınıza düşmesiyle son bularak, 4 dakika sürüyor. Eğer 4 dakikadan uzun ya da kısa sürüyor ise, kullandığınız kahve miktarını filtrenin elek çapına göre değiştirebilirsiniz.

Kahveyi demlerken, 120ml su için 14gr kahve kullanılıyor. Kahvemizi kutunun içerisine döküp, üzerine filtre ekipmanı olan diski yerleştirip hafifçe bastırıyoruz.

4

Daha sonra yerleştirdiğimiz diskin üzerine 20ml kadar su ekleyip, kahve tanelerinin şişmesi ve ön demleme için bekliyoruz. 20-30sn sonra kalan 100ml suyu da ekliyoruz ve suyun ısısını kaybetmemesi için kapağını kapatıp 4 dakikanın tamamlanmasını bekliyoruz.

5

Kahve demlenmeye başladıktan sonraki görüntü aşağıdaki gibi. Süt kendi katmanını koruyor.

6

Ve 4dk sonunda elinizde konsantre taze demlenmiş kahveniz hazır oluyor.

7

Kahve ve sütü karıştırıp buz ekledikten sonra kahveniz servise hazır.

Kaynaklar :

• http://coffeegeek.com/guides/vietnameseiced
• http://en.wikipedia.org/wiki/Vietnamese_iced_coffee
• http://www.steamykitchen.com/492-vietnamese-iced-coffee.html
• http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2011/may/16/vietnamese-iced-coffee-recipe

1

 

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑