Rocket Giotto V3 Plus

ROCKET GIOTTO Plus V3 + PID

Uzun zamandır eklemek istediğimiz “ekipman inceleme” bölümünü de nihayet bu yazımız ile hayata geçirmiş bulunuyoruz.

Sirha festivaline gelenleriniz veya instagram üzerinde latte art fotoğraflarını takip edenleriniz belki fenomen Dritan Alsela’yı biliyordur. (@barista_dritan_alsela)

Sirha’da standı büyük ilgi gören ve Dritan’ın kullandığı makineleri de Türkiye’ye getiren Espresso Perfetto markası ile Kahve Candır ekibi olarak bir süredir görüşme halindeydik ve projelerimizden kendilerini haberdar etmiştik.

Standlarında görücüye çıkan Rocket markası, makinelerin retro dizaynı ve endüstriyel özellikleri yanısıra, özellikle ev kullanımına da fiziksel olarak uygunluğu ile epey dikkat çekiciydi.

Biz de heyecanımızı ve ilgimizi, Rocket’in Türkiye’deki temsilcisi olan Espresso Perfetto’ya açtık ve kendilerinden test edip, detaylarını sizlerle paylaşmak üzere bir modeli ve yine satışa açık olan barista ekipmanlarını, yarı profesyonel bir öğütücü ile stüdyomuza taşıdık.

Karşınızda Rocket Giotto V3 Plus!

1

Önce Rocket markasından biraz bahsedelim.

1980’li yıllardan beri tasarımları ve özellikleri ile iyi bilinen ECM markası, 2007 yılında Rocket firmasına satılıp, bu klasik tasarımlara sadık kalınarak hem ev hem de ticari kullanıma yönelik teknolojik modeller bu yeni isim altında üretilmeye başlanmış.

Günümüzdeki Rocket modellerini özetlemek gerekirse aslında incelediğimiz kategoride, yani tek grup kategorisinde3 ana model olduğunu söyleyebiliriz.

Cellini, Giotto ve R58. Bu modeller, kullanılan pompa tipine, PID özelliğine ve diğer aksesuarlarına göre alt isimler alarak fiyatlandırılıyor.

Classic, Plus ve Evoluzione sırasıyla üst segmente doğru ilerleyen alt modeller. R58’de ise alt model yok. Bütün donanımların en üst versiyonunu sunuyor.

Biz bu testimizde, Giotto’nun en son çıkan V3 Plus modelini kullandık.

En aşağıda özet olarak özelliklerini de görebileceğiniz makinanın kendi gözümüzden yorumları ise şöyle;

Makine ne kadar piyasadaki giriş seviyesi ekipmanlara göre büyük görünse de, barındırdığı özellikleri dikkate aldığınızda aslında hiç de korkutucu ebatlarda değil. Öncelikle bunu söylemek gerek J

Klasik tasarımı ve parlatılmış paslanmaz çelik gövdesi epey güvenilir bir görüntü sergiliyor. Makinaya ilk bakışta kullanışlı ve yalıtımlı bir buhar çubuğu görüyorsunuz. Piyasada göreceğiniz bir çok büyük ve ticari modellerde alışık olmadığınız kalınlıkta olan bu çubuğun en büyük avantajı kullandıktan sonra çok ısınmıyor oluşu. Bu sayede kazara değseniz bile yanık riski oluşmuyor ve en önemlisi, süt köpürttükten sonra temizlemeyi unutsanız bile, süt tamamen yanmadan temizlik yapabiliyorsunuz. Buhar çubuğu her yöne rahatlıkla oynatılabiliyor ve rahat bir çalışma ortamı sağlıyor. Çubuğun ucu 4 gözenekli olduğu için, hızlı ve stabil bir şekilde sütünüzü köpürtebiliyorsunuz.

Rocket firmasının bütün modellerinde aynı termofison tipi ısıtma sistemi kullanılıyor. Bu sistem sayesinde optimize ve sabit bir demleme sıcaklığı sağlanıyor. Firmanın kullandığı açılı eşanjör dizaynı ise sistem hacmini rakiplerine kıyasla üst konuma getiren bir özellik.

2

Bunun dışında Faema’nın E61 model grup başlığı klasik tasarıma uyumlu bir halde entegre edilmiş. Bu grup başlığının getirisi ise espresso yapımında çok önemli olan ısı stabilitesi yanısıra yanındaki manuel kaldıraç sayesinde size pre-infusion yani ön demleme imkanı sağlıyor oluşu. Ön demlemenin ne olduğunu merak ediyorsanız hemen anlatalım;

3

Alışık olduğumuz sıkıştırılmış espresso tabakası üzerine tamamen manuel olarak düşük basınçta sıcak su vererek, bir ön demleme yaratılıyor. Tıpkı manuel filtre yöntemlerinde olan blooming (çiçeklenme) gibi bir işlem düşünebilirsiniz.

Kaldıracı yarım olarak yukarı kaldırdığınızda kazan basıncı yardımı ile 1-1.2 Bar ile sıcak su, portafiltre sepetine, sıkışmış kahvenin üzerine geliyor. Sizin karar vereceğiniz süre boyunca ön demleme sonrası kolu tamamen kaldırarak 9 bar ile kahvenizi elde ediyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken, sıkışan kahveyi sadece ıslatacak kadar ön demleme yapıp, sıkışmış tabakanın yapısını bozmamak. Bu ise sadece tecrübe ve deneme yanılma ile mümkün olabiliyor.

Peki ön demleme bize ne kazandırıyor? Bu tamamen göreceli olsa da, uygulayan insanlar tarafından daha gövdeli bir kahve ve tatlı aromaların alındığına yönelik yorumlar mevcut.

Ön demleme dışında, makinenin bahsedilmeye değer diğer özellikleri 1.8 lt’lik bakır kazanının ve ciddi büyüklükte bir ısı eşanjörünün oluşu. Bu sayede neredeyse yarım litrelik bir sütü hiçbir sorun yaşamadan espressonuzu çekerken köpürtüp, hemen ardından da musluğundan amerikano veya sıcak içecek ihtiyaçlarınız için kaynar su alabiliyorsunuz.

Makine toplamda 8-10 dakika gibi bir sürede ısınıyor ve kullanım boyunca tutarlı bir sıcaklık sağlıyor.

Makine arkasında bulunan 2.9 litrelik su tankı, sık sık sürahiniz ile su taşımadan günde 1-2 fincan kahve alıcak olursanız sizi 1 hafta boyunca idare edebiliyor. (Süt köpürtmeyecekseniz daha da uzun)

Makinenin standart portafiltreleri ise 18gr’lık sepete sahip çift musluklu ve 7gr’lık tek musluklu olarak iki adet geliyor. Beraberinde birçok makine ile beraber gönderilen plastik tamperler yerine, en azından kendinize özel bir tane alana kadar idare edebileceğiniz aliminyum bir tamper de hediye geliyor.

Makinenin model adını aldığı bir diğer özellik ise PID sistemi. PID algoritması üç ayrı sabit parametreyi içerir ve buna göre bazen üç aşamalı kontrol denir: oransal, P ile gösterilir integral I ile gösterilir türev değerleri, D ile gösterilir. Bu donanım sayesinde kazan / eşanjör sıcaklığı ile oynayarak grup başlığınıza gelen suyun sıcaklığını değiştirebiliyorsunuz. Örneğin, koyu kavrulmuş kahveleri 93-94C değil, daha düşük sıcaklıklarda (91-92C) veya az kavrulmuş çekirdekleri, yağlarını çözdürüp farklı demleme metotları uygulayabilmek için daha yüksek sıcaklıklar (94-95C) kullanabiliyorsunuz.

Makine ile olumsuz olarak belirtebileceğimiz konular ise daha çok kozmetik ve fiziksel konular. Parlatılmış yüzeyi eğer bizler gibi titizseniz, devamlı temizleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Sıçrayan buhar ve kahve hatta parmak izleriniz takıntı yaratabilir J Bir de makineyi su doldurmak için sık sık hareket ettirecekseniz şimdiden uyaralım, pek de mobil bir ekipman değil. Dolu ağırlığı yaklaşık 24-25 kilo.

rocket

Özellikler;

Çift dolaşım sistemi / Termosifon sistem / PID kumandalı

3 bar kazan manometresi ve 16 bar pompa manometresi

Manuel kaldıraç tetiklemesi ile ön demleme imkanı (Pre-infusion)

1,8 lt Bakır kazan – 1200 W Isıtma

15 bar ULKA vibrasyon pompası

Faema E61, Pirinç/kromaj grup başlığı

Paslanmaz çelik, parlatılmış gövde

2,9 litrelik emme ventilli su tankı

Ölçüler / G:295 mm., Y:350 mm., D:425 mm

Ağırlık : 21 kg.

Tags: , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑