Ristretto

Ristretto

Ristretto geleneksel olarak hazırlanan espressoya göre, aynı miktar kahve ile, yarı oranda su kullanılarak hazırlanır. Espressoya göre yarı sürede hazırlanan Ristretto’da, taze kahvenin sadece en hızlı çözünen aromaları elde edilir. Ristretto’nun tersi ise Lungo’dur.  Lungo’da espresso’da kullanılan su miktarının 2 katı hacim kullanılır. Ristretto İtalyanca’da “limitli” anlamına gelirken, Lungo, “uzun” olarak kullanılır.

ristretto series

Manuel ya da otomatik espresso makinelerinde, standart bir doppio (çift shot espresso) 14-18gr kahve ve 60-70ml su ile hazırlanırken, çift shot ristretto için yine aynı miktar kahve ile standart bir espressonun su hacmi kullanılmaktadır. Yani tek bir espresso fincanına duble ristretto alabiliyorsunuz.

Kahve çekirdeğinin tek başına 1000’e yakın aroma bileşeni vardır. Klasik bir ristretto’nun yapısı ve lezzeti, espressoya göre aşağıdaki sebepler yüzünden farklılık gösterir.

 1. En yoğun konsantrasyona sahip ilk özütleme (extraction) aşamasında, elde edilen renk koyu bitter çikolata renginde iken, son aşamada renk açılarak, koyu balkabağı ile koyu ten rengine doğru döner.
 2. Yukarıda bahsettiğimiz 1000’e yakın aroma sıcak suda farklı oranlarda çözündüğünden, Ristretto hızlı özütleme sistemi ile, espressodan daha farklı aromalara sahiptir. Kahvenin sadece daha hızlı çözünen bileşenleri ristretto’nun yapısına katılır.
 3. Ristretto’da espressoya göre daha az bileşen aroma olarak yapıya katılır.

Klasik ristretto’da hazırlanan kahve “Demitasse” isimli ufak kahve fincanlarında içilirken, genellikle su veya sütle karıştırılmaz. (Americano veya cappuccino gibi). Lezzet ve kıvamı; koyu, yoğun, gövdeli ve daha az acı olarak nitelendirilebilir. Bu tabirler espresso için de kullanılırken, ristretto’da daha sık telaffuz edilir.

Ristretto kullanılarak Americano türevi bir içecek hazırlamak istenirse, espressoya göre daha az acı ve daha yumuşak karakterli bir espresso hissiyatı verecektir.

Referanslar;

 • www.wikipedia.org
 • www.coffeegeek.com

Tags: , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiOne Response to Ristretto

 1. Avatar Burak AKBAŞ says:

  En sevdiğim ve aromasından en çok keyif aldığım hazırlama şekli.
  İçerken bana bir o kadar sert gelen,bitiminde ise damağımda uzun süre kalan tadı ve aroması harika..
  En büyük hatayı ise her kahveye konulması tavsiye edilmeyen şeker ile içiyordum ve ne kadar yanlış yaptığımın farkına vardım.Bütün büyüyü ve tadı bozuyormuşum..Şekersiz içmeye alışınca aradaki en büyük farkın tadı uzun süre damağımda kalması…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑