Nitro Coffee

Nitro Coffee Nedir?

Sizinle paylaşacağımız bu yeni bilgi, yeni yeni tanımaya başladığınız soğuk demleme (Cold Brew) kahve algınızı tamamen değiştirecek. İsmi “Nitro Coffee”. Bira severler belki de neden bahsettiğimizi hemen anlayacak. Nitrojenle basınçlandırılmış ve musluktan servis edilen soğuk kahve, 3. Dalga kahve kültüründe özellikle Amerika’da gitgide yaygınlaşmaya başlayan bir sunum. Türkiye’de ise yakın gelecekte 1-2 kahve noktasında görecebileceğiniz haberini buradan verebiliriz.

20140624_nitro-coffee_91

Öncelikle bira üzerinden anlatmayı deneyelim. Bildiğiniz gibi bira genellikle barlara, fıçılarda karbondioksit ile basınçlandırılarak gönderilir. Karbondioksit yerine nitrojen kullanıldığında, basınçlandırma için kullanılan karışım oranı %70 nitrojen, %30 karbondioksit olarak bilinir. Bu yöntemle elde edilen avantaj, karbondioksitin kazandırdığı sertliğe ve asitliliğe kıyasla, daha ipeksi ve yumuşak bir tada ulaşılıyor olmasıdır. Soğuk kahve de (cold brew) fıçılarda depolanabildiğinden ötürü, bu yöntemden faydalanmak ilk olarak Amerika’nın meşhur kahve noktalarının aklına gelmiş.

Nitrojen, sıvı içerisinde çözünebilen bir gaz olmadığından, kahveye krema ve yoğun gövdeli bir yapı kazandırıyor. Aynı zamanda bardağa musluktan servis edilirken, guinness biralarında olduğu gibi mükemmel bir görüntü bırakıyor.

13091881304_8c52d2601c_z

Kahveyi bardağınıza aldığınızda üzerinde mükemmel bir krema ve altında nitrojen ile karışmış ipeksi ve acı olmayan yumuşak içimli bir kahve elde ediyorsunuz.

coffee-nitro

Ne dersiniz? Denemeye değer değil mi?

Referans;

  • http://briarmeditations.com/
  • http://hubbubcoffee.com/

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑