Nel Drip Yöntemi

Nel Drip

Nel Drip ile demlenen kahveleri farkı, daha gövdeli, daha aromatik ve keskin lezzetlere ulaşabiliyor olmanızdır. Nel ile hazırlanan kahvelerde acele etmeden suyu kahveye uygulama metodunuz oldukça önemlidir.

İşte ihtiyaç listeniz;

 • Kahve
 • Öğütücü
 • Tartı
 • Nel Drip Set
 • Kettle
 • Termometre
 • Sayaç

Blue Bottle Coffee Company

Eğer ekipmanınız yeni ise, kumaş filtreyi halkasından çıkartarak kaynar su içerisinde 5 dakika kadar bekletiniz. Böylelikle hijyen sağlayarak, istenmeyen koruyucu kimyasalların kahvenizin lezzetini etkilememesini sağlamış olacaksınız.

Blue Bottle Coffee Company

Filtrenizi su içerisinde bekletirken, kahvenizi öğütebilirsiniz. Nel Drip ekipmanı ile diğer pourover yöntemlerine göre (Hario v60) daha fazla kahve kullanmanız gerekecek. Miktar olarak 45-50 gr kahve yeterli olacaktır. Kahveniz fotoğrafta görüldüğü gibi çok kalın olarak çekilmelidir. (French Press ile aynı ayarda)

BLUE BOTTLE COFFEE

Filtrenizi sudan çıkardıktan sonra temiz bir kağıt havlu ile kurulayıp, halkasına yeniden geçirin.

4

Nel Drip setinizi filtresiyle beraber sıcak su dökerek bir süre ısıtın ve daha sonra suyu boşaltın.

6

Kahvenizi filtre üzerine ilave edin ve sıkıştırmadan gevşek olarak bırakın.

7

İnce bir ahşap spatula veya benzeri bir çubuk ile kahvenizi filtre içerisinde dağıtın ve en son ortasına fotoğrafta görülen şekilde bir çukur açın.

9

Kahve üzerinde bir düğme büyüklüğünde çukur oluşturuyoruz.

11

Suyunuzu 80C (Celcius) dereceye düşene kadar dinlendirin. Daha sonra 45gr suyu 45sn’de dökecek şekilde nazikçe kahvenin üzerine uygulayın. Suyu kahvenin her noktasına uygulayacak şekilde dairesel hareketler ile döküyoruz. Bu işlemden sonra 45sn kadar bekleyin ve kahvenin ön demlenme sürecine müsaade edin.

12

İkinci su uygulaması daha hızlı gerçekleştiriliyor. 80gr suyu 60sn’de uyguluyorsunuz. Bu sefer suyu sadece kahvenin ortasına gelecek şekilde uyguluyorsunuz. Bu işlem bittikten sonra 20sn kadar daha bekleyin.

BLUE BOTTLE COFFEE

Son işlem! 60gr suyu 30sn’de döküyoruz. Böylece toplamda 3 dakika ve 20 sn içerisinde kahvemize 185 gr su dökmüş olacağız.

BLUE BOTTLE COFFEE

Kahvenin son kısımları damlarken, bardaklarınızı kalan sıcak suyunuz ile çalkalayarak ısıtın. Nel Drip ile demlenen kahveler diğer filtre kahvelere göre biraz daha düşük ısılarda içiliyor. Bardaklarınızı ısıtmak, bu anlamda kahvenizin daha fazla soğumaması için önemlidir.

Afiyet olsun 🙂

Referanslar;
https://bluebottlecoffee.com/preparation-guides/nel-drip

Tags: , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesi4 Responses to Nel Drip Yöntemi

 1. Avatar Yücel says:

  Cupper’s Coffee de buna biz Wood Neck diyoruz 🙂 güzel bir demleme yöntemidir.

  • Günaydın Yücel Bey,

   Evet Wood Neck diye de adlandırılıyor. Bizimle paylaştığınız bu güzel yorumlar için çok çok teşekkür ediyoruz.

   Üstatlardan bu tarz ilave notlar ile yazıları tamamlamak harika oluyor. 🙂

 2. Avatar Cenker says:

  Öncelikle siteniz çok güzel görsel ve bilgi olarak tebrik ederim,yakın zamanda benimde Wood Neck’im olucak bu demlemeyi bende merak ediyordum, kahve olarak v60’a göre nerdeyse 3 kat fazla kahve kullanılıyor ve su miktarı daha az, bayağı yoğun bir kahve bizi bekliyor sanırım 🙂

  • Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler Cenker Bey.

   Her yöntem mümkün olduğu kadar fazla kahve çeşidi ile denenmeli. Bu anlamda ekipmanınız ile denemeler yaptıkça, yorumlarınızı ilgili sayfalarımızda bizlerle paylaşabilirseniz sitemizin faydasını daha da arttıracağımıza şüphe yok.

   Sevgiler,
   Kahvecandir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑