Macchiato

Macchiato Nedir?

Espresso macchiato üzerinde süt köpüğü ile sunulan espresso çeşididir.

Macchiato İtalyancada ‘’lekeli’’ anlamına gelir. Kahvenin köpükle süslenmiş halidir.

İspanya’da “cortado” olarak sipariş edebileceğiniz, özellikle İtalya’da popüler bir kahve çeşididir.

Geleneksel olarak tek shot espresso ile, üzerine az miktarda ısıtılmış veya soğuk süt eklenerek hazırlanır. Portekizce’de Cafe Pingado olarak da adlandırılır.

macchiato

Bu kahve çeşidinin hikayesi ise, eski zamanlarda baristaların sütlü ya da sütsüz espressoyu garsonların karıştırmaması için, sütle karıştırılmış espressonun üzerine az miktarda köpük koyarak servis etmesi şeklinde geçer.

Macchiato sıcak ya da soğuk sütle hazırlanabilir. Sıcak sütle hazırlandığında, macchiato caldo (marked hot), soğuk sütle hazırlandığında ise macchiato freddo (marked cold) adını alır.

Bazı cafeler macchiatoyu 1:1 oranında buhar ile ısıtılmış / köpürtülmüş süt ile hazırlamaktadır. Bu kahve ise minyatür bir cafe latte ya da cortado olarak geçer.

Bazen ise, büyük bir miktar sütün içerisine tek shot espresso eklenerek, Latte macchiato hazırlanır. Bu kahve çeşidindeki oran ise, latte’den çok daha fazladır. Cafe Latte, standart koşullarda 1 ölçü espressoya, 7 ölçek süt ilave edilerek hazırlanır. Latte macchiato’da bu oran 1:10 civarındadır.

Tags: , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑