Lungo

Lungo Nedir?

İtalyanca’da “long” yani uzun anlamına gelen Lungo, espresso makinesi ile tek ya da duble shot espresso’nun standardından 2 kat daha fazla su kullanılarak hazırlanır.

Fransızca’da “café allongé” olarak adlandırılır.

Normal bir espresso, 18-30sn arasında, 25-30ml hacim doldurarak hazırlanır. Lungo ise 1 dakikada, 50-60ml’lik bir içecek olarak tanımlanır.
Cafe Lungo, espressoya su eklenerek hazırlanan cafe americano veya americano’nun tam tersi şekilde hazırlanan, espressoya su eklenerek hazırlanan long black (espressonun kremasını korumak için) ile karıştırılmamalıdır. Lungo’da tüm su demlenirken, hacmen americano veya long black’den daha küçüktür.

Ağırlıklı olarak Britanya’da popüler olan, suyun tamamı demlenerek hazırlanan, Lungo benzeri bir diğer içecek de Cafe Crema’dır. Lungo’nun 2 katı hacme sahip olan bu içecek, americano veya long black’den daha büyüktür.

Lungo, ristretto ya da espressoya göre daha hafif ancak daha acıdır. Kahve üzerinden geçen ilave su, öğütülmüş kahvede normalde çözünmeden arta kalan bir miktar bileşeni daha ayrıştırır. Bu da daha sulu ve acı bir kahve hazırlanmasına sebep olur. Aksi durumda, daha az su ile hazırlanan ristretto daha sert ancak daha tatlı bir tat bırakır.

Ristretto, espresso ve lungo’yu ayırtedici evrensel olarak kabul görmüş bir kriter bulunmasa da, kabaca bir fikir oluşturmak için, sıklıkla kullanılan terminolojiye göre, su/kahve oranı anlamında 1:1 ristrettoyu ifade ederken, 1:2 espressoyu, 1:3-1:4 ise lungoyu tarif eder.

Doppio ristretto (Duble ristretto) 30ml/1oz (Hacmin artmasının sebebi kremadır), espresso 60ml/2oz, lungo ise 90-120ml/3-4 oz hacmindedir.
Yukarıda anlattığımız cafe crema ise 180ml/6oz büyüklüğündedir.

lungo

Tags: , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑