Published on Ağustos 1st, 2014 | by Kahve Candır

La Fenice Kahve Makinası

Kullandığımız kahve makinalarının aslında elektrik tüketimi konusunda ne kadar çağ dışı ve verimsiz olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu yoldan çıkarak bir grup İtalyan kahvesever, yepyeni bir makina üretmek üzereler. Aslında ürettiler bile! (Tabiki Kickstarter sayesinde) Bu alet elektromanyetizma teknolojisini kullanarak endüktif ısıtma ile çalışıyor. Bu sistemi kullanan makina ise, piyasada kullanılan alternatiflere göre %80 daha az enerji harcıyor.

Endüksiyon ile ısıtma sistemini basit bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Endüksiyon ile ısıtma temassız ısıtma işlemidir. (Isıl işlem). Bu yöntem ile, elektriksel iletkenliğe sahip olan metaller, karbon bazlı malzemeler, yüksek frekanslı elektrik kullanarak kesin ve hassas olarak ısıtılırlar.

La Fenice 2

Plastik maddelere, endüksiyon ile ısıtma işlemi uygulanamaz. Isıtma işlemi temassız olduğundan dolayı, ısıtılan malzemelerde herhangi bir çarpılma, leke, bozulma meydana gelmez. Isı maddenin içerisinde üretildigi için enerji verimi çok yüksektir.

“La Fenice” isimli bu eğlenceli kahve makinası, suyu neredeyse anında 93° C (199° F) sıcaklığa ulaştırıyor. Alternatif makinalarda 3-15dk arasında geçen bir ısınma süresi gerekirken, bu makina açıldıktan hemen sonra kullanıma hazır.

Aletin içerisinde aynı zamanda set edilen basınç ve sıcaklığı, makinanın her tarafında eşit şekilde tutmayı sağlayan kontrol elemenları mevcut.

la fenice 1

Şimdilik tanıtılan makinanın malzemeleri, İtalya’nın meşhur Murano camıyla beraber; pirinç, bakır ve tipini sizin belirleyeceğiniz bir ağaç kaplamadan oluşuyor.

Yukarıdaki temsili fotoğraftan da göreceğiniz gibi 1900’lü yılların eski kahve makinalarının görünümüne sadık kalınarak hazırlanmış bu alet üzerinde 2 farklı nozül (Çıkış ağzı) bulunmakta. Biri espresso, diğeri de filtre kahve için. En pratik özelliklerinden birisi bize göre, çekilmiş kahve ile kullanılabildiği gibi piyasada sıklıkla rastlanan kapsüller ile de çalıştırabiliyor olmanız.

Kickstarter üzerinde okuduğumuza göre, makina üretilmiş durumda. Yalnız seri üretim ardından satışların başlaması bu senenin Aralık ayını bulacak. Tam da havaların soğuyup, en çok kahve tüketmek isteyeceğimiz dönemde 🙂

Kaynak : https://www.kickstarter.com/projects/2106260358/la-fenice-worlds-first-induction-coffee-machine

Tags: , , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑