Kosta Rika

Kosta Rika

Kosta Rika kahveleri yıkanarak işlenen berrak Orta Amerika kahvelerinde standart niteliği taşımaktadır. Çok yüksek rakımlarda volkanik topraklarda yetiştirilen kahveler, bu iki sebeple fincanda berrak bir kahve bırakır.

En değerli Kosta Rika çekirdekleri parlaklığın yanı sıra kırmızı meyve aromaları da taşır. Yine bu kahveler single origin anlamında takdir toplamakta ve birçok blend içerisinde varolmaktadır.

Yüksek irtifada uzun sürede yetişen bu çekirdeklerin bir diğer özelliği ise yüksek kavrulma derecelerine de müsait karakterlerinin olmasıdır.

Tarrazu, Kosta Rika’nın en yüksek toprak kalitesine ve rakımına sahip bölgesidir. Genellikle bölgeler doğa koşulları sebebiyle kalitede farklılıklar gösterebiliyorken, Tarrazu kahveleri her zaman berraklığı ve elma sirkesi ile hafif kırmızı meyve aromalarını koruyarak sabit kalitede bir hasat sunar.

Volcan Poas bölgesi ise karizmatik isminin yanısıra Tarrazu’dan daha meyvemsi tatlar barındıran çekirdeklere sahiptir. Bunun yanında tütsülü bir toprak tadı da almak mümkündür.

Tres Rios daha yumuşak içimli, dengeli ve diğer bütün bölgeler gibi berraklığa sahiptir. Kosta Rika’da Single origin olarak en çok değer biçilen kahveler bu bölgeden çıkar.

Kosta Rika’nın sıkı çevre yasaları sebebiyle, fermentasyon tanklarında kalan artık su, doğal bakterilerle işlendikten sonra ülkenin deniz ve nehirlerine pH dengelemesi için geri kazandırılmaktadır. Kahve bitkilerinden elde edilen odunun talaşları ise kahve parşömenleri ile beraber kurutucularda yakılmak üzere değerlendirilmektedir. Daha ilkel kurutucular ise fermentasyon taklarına eklenen bakterilerin oluşturduğu metan gazını kullanarak ısı sağlamaktadır.

Kosta Rika kahvelerinin bu yüksek standartları ve sürdürülebilirlik adına yapılanlar kahvelerinin kalitesine de yansımıştır ve Dünya’nın her yerinde yüksek değer görmektedir.

Yetiştirilen Bölgeler

Tarrazu, Volcan Poas, Central Valley, Tres Rios, Heredia, Alajeula, Naranjo

Rakım (metre) – 1200-1800

Botanik Çeşitler

Caturra, Catuai

Caturra

Caturra

Bourbon varyetesinin doğal mutasyonu sonucu oluşan Caturra, Brezilya’da Minas Gerais bölgesinde keşfedilmiştir. Boyutunun küçük olması sebebiyle cüce Bourbon olarak da anılan bu kahve, Bourbon’dan daha fazla ve daha kısa saplara sahiptir. Bu sebeple aynı alanda daha fazla meyve verebildiği için Bourbon’a göre daha verimlidir. (Hektar başına ağaç yoğunluğu)

Catuai

Catuai

Catuai yüksek rakımda yetiştirilen bitkilerin maruz kaldığı doğal etkenlere yüksek dayanımlı ve oldukça verimli bir çeşittir. İlk defa Brezilya’da Mondo Novo ve Caturra varyetelerinin hibriti olarak tanınmıştır.

Yıkama İşlemi – Evet

Doğal İşleme – Çok sık rastlanmamaktadır.

 

Referanslar;

  • www.cafeimports.com

Tags: , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiOne Response to Kosta Rika

  1. Avatar Baristalp says:

    Costa Rica Las Lajas 2014 Barista Şampiyonasında kullandıgım Kahveydi.Tadı kadar etkileyici bir hikayesi vardı.Costa Rica nın ilk organik kahvesi.Kesinlikle tavsiye ederim.
    Paylaşım İcin Tesekkürler Kahvecandır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑