Bir tür ağa..." /> Kahve Çekirdeği – Kahve Candır

Kahve Çekirdeği

Bir tür ağaç olan kahvenin (Coffea ağacı) beyaz ve kokusu çok güzel olan çiçekleri ile kırmızı ya da mor renkli meyveleri vardır. İşte bu meyvelerin her birinin içinde ise iki adet çekirdek bulunur. Çok az kahve meyvesinin içinden ise tek bir tane çekirdek çıkar.

Kahve çekirdeği endosperm denen bir maddeden oluşur. Bu maddenin için yüzde 0.8 ila 2.5 oranında kafein vardır ve kahve çekirdeğini değerli kılan da budur.

Kahve çekirdeklerinin önce kavrulması sonraysa çekilmesi ile edilen kahve, dünyanın en çok tüketilen içeceklerin biridir. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 8 milyon ton kahve çekirdeği üretilir.

Kahve Çekirdeği Türleri

Farklı türde kahve ağaçları, değişik karakteristiklerde kahve çekirdekleri elde edilmesini sağlar. Bilinen kahve çekirdekleri şunlardır:

Coffea arabica, Coffea benghalensis, Coffea canephora, Coffea congensis, Coffea excelsa, Coffea gallienii, Coffea bonnieri, Coffea mogeneti, Coffea liberica, and Coffea stenophylla.

Bu farklı kahve çekirdekleri arasında en sık karşılaşılan iki tanesi Arabica Kahve (coffea arabica) ve Robusta Kahve (Coffea canephora) olup, bunlar dünya genelinde satılan kahve çekirdeklerinin yüzde 90’ını oluşturur.

Türkiye’de kahve çekirdeği üretimi

Ülkemizin içinde bulunduğu iklim kuşağı, kahve ağacı için uygun şartlar sunmadığından Türkiye’de kahve üretimi deneme amaçlı olmanın ötesine geçememiştir.

Mersin ve Anamur civarında deneme amaçlı olarak arabica türü kahve dikimleri yapılmıştır. Burada kısmen olumlu sonuçlar alınmış olsa da, ticari anlamda Türkiye’de kahve tarımı yapılmamaktadır.

 

Kaynak : http://www.kahvecini.com/2010/01/kahve-cekirdegi.html

Tags: , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑