Java Kahveleri

Java

Endonezya’nın Java adasında yetiştirilen kahvelere kendi dillerinde Kopi Java adı verilmektedir. Java kahve anlamına gelirken, Kopi ise koyu, tatlı ve sert anlamlarına gelen bir sıfattır.

Java adasında kahve üretimi 17. Yüzyılda Hollandalılar tarafından başlamıştır. 18. Yüzyılda adadaki üretimi etkileyen salgın hastalıklar sonucu, kullanılan çekirdekler, önce Liberica daha sonra da Robusta ile yer değiştirmiştir. Günümüzde ise sadece Arabica yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Java’nın kahveleri çoğunlukla adanın güneydoğusunda yer alan Ijen platosunda yetiştirilmektedir. Bu bölgede rakım 1400 metre civarında olup, Hollanda egemenliği zamanından kalan toplamı 4000 hektardan daha fazla alan teşkil eden, 5 büyük arazi üzerinde yetiştiricilik yoğunluk kazanır. Bu arazilerin isimleri;

Blawan (Belawan veya Blauan), Jampit (Djampit), Pancoer (Pancur), Kayumas ve Tugosari’dir.

Java kahveleri açık renkli ve saf Endonezya kahveleridir. Hasatın tamamı Sumatra kahvelerinin aksine, yıkama ile işlenmekte ve bu sayede daha az asitli, yüksek gövdeli bir kıvam kazanmaktadır. Yine bu işleme sonucunda Endonezya kahvelerinin tipik lezzet karakterlerini korurken, topraksı tatlarından da arınmaktadır.

Java kahveleri Yemen kahveleri ile harmanlandığında mükemmel sonuç verir. Yine bu sebeptendir ki, en eski ve geleneksel harman olan “Moka-Java” ile popüler olmuştur.

Yetiştirilen Bölgeler

Adanın doğu, batı ve merkez bölgeleri

Yükseklik

800-1400 metre

Tadım Profili

Yüksek gövdeli, Sumatra’ya kıyaslı daha az topraksı

Botanik Çeşitlilik

Arabica

İşleme

Yıkama ile işleme yapılır.

 

Referans;

 • www.cafeimports.com

Tags: , , , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesi2 Responses to Java Kahveleri

 1. Avatar ata says:

  Acaba ileride harman yapmak hakkında yazılarınız olacak mı ?

  • Merhaba Ata Bey,

   Henüz bu yönde bir çalışmamız yok ancak kahve kavurma ile ilgili projelerimizi yayına aldıkça, kahve harmanları ile ilgili de bölümlere yer verebileceğimizi düşünüyoruz.

   Sevgiler,
   Kahvecandir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑