Hindistan

Hindistan

02explorer-span-articleLarge

Hindistan kahveleri çoğu zaman Dünya’nın onca yetiştirici ülkesi arasında unutulabilmektedir. Ancak düşük asiditeli, orta-yüksek arası gövdeli ve baharat aromalı kahveleri, Dünya kahveleri spektrumunda önemli bir konuma sahiptir.

Hint kahveleri kendi terminolojisine sahiptir. Doğal işlenen kahvelere “Cherry” yani kiraz, yıkama ile işlenenlere ise aslında öyle olmadığı halde plantation arabica (Ekili tarla çekirdekleri) adı verilmektedir. Yıkama ile işlenen robusta ise, parşömen robusta olarak adlandırılmaktadır. Bir paket Hint kahvesini açıp baktığınızda, çekirdeklerin parlak yeşil olduğunu görürsünüz. Sebebi ise çekirdeklerin yerel marketlerde satılmadan önce yeşil gıda boyası kullanılarak işlenmesidir.

Eğer düşük asitli, yoğun gövdeli, biraz ondan .. biraz da… (tanımlayabilmek için denemeniz gerekecek) bir kahve denemek istiyorsanız, o zaman Muson Malabar çekirdeklerini tecrübe etmelisiniz.

Geçmiş tarihte, Hindistan’dan çıkması 6 ay veya daha uzun süren kahvelerin yolculuğu, doğu Afrika kıyılarından Cape Town’u geçerek batı Afrika’ya doğru tırmanan ve Avrupa’ya gönderilen ahşap sandallar içerisinde geçmekteydi. Çekirdekler bu süre boyunca limanlarda muson nemine maruz kalıp, sandallarda odun ve denizin aromalarını alırmış. Buharlı gemiler ve Süveyş kanalının kullanımının ardından bu süre azalmış ve muson aroması artık yok olmuştur.

Günümüzde ise Muson kahvesi (Monsooned Malabar) Hindistan’ın güneyinde tek tip kahvenin tipik kurutma işlemiyle muson rüzgarına açık ambarlarda maruz bırakılmasıyla yapılır, bunun amacı dolgunluğun gelişmesi ve asitliğin azalmasıdır.

Muson kahvesi, bölgeye muson sezonu gelene kadar özel ambarlarda depolanır. Yapının yüzeyleri açıktır ve muson rüzgarlarının sirkülasyonuyla nemlenir, böylece kahve şişer ve olgunlaşırken baskın küf lezzeti alır.

Muson işlemi yoğun iş gücüne dayanır: Kahve özel muson ambarlarında yere yayılır ve tırmıkla altüst edilir, buda tohumların nemli rüzgarların nemini çekmesine olanak sağlar.

Muson işlemi 12-16 ay kadar sürer, bu süre boyunca kahve çekirdekleri orjinal boyutlarının iki katına ulaşır ve rengi açık altın sarısına döner. Bundan sonra ek olarak yeterince büyümeyen kahveleri ayırmak için elle ayırma yapılır.

Bu kahvenin kuru güzel kokusu çok kuvvetli değildir, fakat su eklendiği zaman, lezzette güçlü kavrulmuş fındık kokusu (kurutulmuş kavrulmuş yer fıstığı), karamel ve pipo tütünü ile tatlı bir nuans oluşur.

Bu kültürün tamamen yok olmaması için, Muson Malabar kahvelerini Espresso blendlerinize ekleyerek (%10 oranında) ya da Hindistan kahvelerini genel olarak tadarak denemenizi öneririz.

Yetiştirilen Bölgeler;

Karnataka, Mysore, Kerala, Malabar, Tamilnadu

Rakım; 1000-1600 metre

Tadım Profili; Yüksek gövdeli ve düşük asitli

Botanik çeşitler;

Kent, Cauwery, San Ramom

İşleme; Yıkama ve Doğal İşleme

Üretim & İhracat; İhracat yapılmamaktadır.

 

Referanslar;

  • www.cafeimports.com
  • www.sweetmarias.com

Tags: , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑