Hazır / Granül Kahve Nedir? – Kahve Candır

Hazır / Granül Kahve Nedir?

hazir-kahveHazır kahve, 1906 yılında Amerikan-Japon kimyacı Satori Kato tarafından Chicago’da bulunmuş. Ancak üretimi 1906 yılında Guatemala’da yaşıyan İngiliz kimyacı George Constant Washington tarafından olmuş. Kahve meraklısı olan Washington, kahve pişirdiği kabın etrafında toz şeklinde kahve artıklarını görünce bunları incelemiş ve aslında bunların suyunu kaybetmiş kahve olduğunu görmüş.
Deneyler sonucu “Red E Coffee”yi yapmış ve pazarlamaya başlamış. 1938 yılında ise Nescafe ya da dondurarak kurutma tekniği ile yapılan instant kahve piyasaya çıkmış.

142

Hazır kahve ya da bilinen diğer adlarıyla çözünebilir kahve veya granül kahve, demlenmiş kahve çekirdeklerinin bir takım süreçlerden geçirilmesiyle elde edilen maddeye verilen addır. Bu madde, toz ya da tanecik şeklinde olabilir ve sıcak suda hızla çözünerek kahveli içecek haline gelir. Son yıllarda, sıvı şeklinde satılan hazır kahveler de yaygınlaşmıştır.

Türk kahve pazarında çok büyük bir yere sahip olan hazır kahveler esasında gerçek anlamında kahve değillerdir.

Üretim mantığı olarak, çeşitli işlemler sonucunda kahvenin suyunun kaybettirilmesi, toz ya da tanecik haline getirilmesi sistemine dayanır. Genel olarak, dondurarak ya da spreyle kurutma şeklindeki iki temel üretim yönteminden biriyle hazırlanır.
Sıcak suyla temas ettiğinde tekrar kaybettiği suyu geri kazanarak kahveye benzeyen bir içecek haline gelir. Ancak, gerek lezzet gerekse teorik olarak hazır kahveyi, bir “kahve” saymak yanlış olacaktır.

Hazır kahvenin yaygınlaşmasındaki en önemli nedenlerden biri hazırlanmasının son derece çabuk olmasıdır. Sıcak suyun içerisinde anında çözünür. Ayrıca, raf ömrünün uzun olması hem tüketici hem üretici açısından avantaj sunar. Kahve çekirdeği (özellikle çekilmiş ise) içindeki uçucu yağların havayla temas etmesi sonucunda çok kısa sürede bayatladığından, uzun süreler boyunca taze kalabilen hazır kahve önemli bir avantaj elde etmiş olur. Hazır kahve içerisinde cafestol adı verilen ve kolestrolü yükselttiği düşünülen maddenin olmayışı da tüketiciler için önemli bir tercih nedeni olabilmektedir.

Hazır kahveyi eleştirenlerin en önemli dayanağı bu kahveli içecek türünün hazırlanmasında genellikle düşük kaliteli kahve çekirdeklerinin kullanılması ve kahve çekirdeklerinin geçtiği yoğun ticari işlemler sonucunda ortaya çıkan tadın, kahvenin gerçek tadından uzak ve kötü olduğudur. Ayrıca, işlenmiş bir içecek maddesi olduğu için de sağlıklı olmadığını savunurlar.

Kaynak : http://www.kahvecini.com/2010/01/hazr-kahve-nedir.html

 

Tags: , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑