Guatemala

Guatemala

Guatemala kahveleri Dünya’nın en büyüleyici koku ve aromalarına sahip kahvelerinden biridir. Doğal gölgeli ve sık ormanlarla kaplı yüksek rakımlı toprakları Arabica’nın Bourbon çekirdekleri için mükemmel bir ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzeybatıda yeralan Hue Hue Tenango bölgesinde yüksek gövdeli, mükemmel çiçeksi ve meyvemsi tonlara sahip kahveler yetiştirilir. Bütün bunları yanında bu bölgenin adını telaffuz etmek de çok eğlencelidir. “vey vey tenango!”

Attilan gölü çevresinde yetiştirilen kahveler klasik bir Guatemala ürünüdür. Attilan kahveleri çok yüksek gövdeli, asiditesi çok yüksek, meyvemsi ve çikolata ile tarçın aromaları da barındıran, popüler bir çeşittir.

Antigua ise Guatemala’nın en eski ve en bilinir kahve topraklarıdır. Devasa Agua, Acatenango ve Fuego volkanları vadiyi boylu boyunca kaplar. İspanyolca’da yangın anlamına gelen hala faal olan Fuego yanardağı, devam olarak kül salınımı yaptığı için etrafındaki topraklar mineral anlamında çok zengindir. Antigua kahveleri bu sebeple yumuşak içimli, baharatlı bir aroma ile parlak bir kıvama sahiptir.

Guatemala kahve sevdalılarının mutlaka uğraması gereken topraklardır.

Yetiştirilen Bölgeler;

Huehuetenango, Atitlan, Antigua, Coban, San Marcos

Rakım; 1400-2000 metre

Kahve Profili;

Yüksek asitlilik, parlak, meyvemsi

Botanik Çeşitlilik;

Bourbon, Caturra, Catuai, Panche, Typica

Bourbon

bourbon

Reunion adasından doğan bu varyete Typica’nın doğal mutasyonu sonucu elde edilmiştir. Gövde ve dalları arasındaki açı daha dar olduğundan Typica’dan daha az konik meyvelere sahiptir. Typica’ya göre daha yoğun dallı bir yapısı olduğu için de verimliliği yaklaşık %20-30 daha yüksektir.Meyveleri daha küçük ve yoğundur. Bu avantajları sebebiyle Orta Amerika ve Brezilya’da Typica’nın yerini almıştır.

Caturra

Caturra

Bourbon varyetesinin doğal mutasyonu sonucu oluşan Caturra, Brezilya’da Minas Gerais bölgesinde keşfedilmiştir. Boyutunun küçük olması sebebiyle cüce Bourbon olarak da anılan bu kahve, Bourbon’dan daha fazla ve daha kısa saplara sahiptir. Bu sebeple aynı alanda daha fazla meyve verebildiği için Bourbon’a göre daha verimlidir. (Hektar başına ağaç yoğunluğu) Bu çeşit ilk olarak 1952 yılında Kolombiya’da tanıtılmış ve 1960 yılından itibaren üreticiler tarafından yoğun ilgi görmüştür.

Catuai

Catuai

Catuai yüksek rakımda yetiştirilen bitkilerin maruz kaldığı doğal etkenlere yüksek dayanımlı ve oldukça verimli bir çeşittir. İlk defa Brezilya’da Mondo Novo ve Caturra varyetelerinin hibriti olarak tanınmıştır.

Typica

Typica

İlk olarak Yemen’de yetiştirilen konik bir şekle ve kısa saplara sahip olan, bu sebeple de düşük verimliliğe sahip olan bir türdür. Meyveleri koyu ve uzundur. 1970 yılında üretim Caturra ile yer değiştirmiştir. Bu tip daha üretken genlere sahiptir.

İşleme;

Çoğunlukla yıkama ile İşleme yapılmaktadır.

Referanslar;

  • www.cafeimports.com

Tags: , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑