French Press ile Kahve Demleme ve İpuçları

Frech

French Press ile Kahve Demleme ve İpuçları

1. Su
Sadece soğuk, filtre edilmiş su kullanın.Kaynak suyu da kullanılabilir.Bu iyi bir kahve demlemek için ilk koşuldur.

2. Kahve
Kullanacağınız kahve tipi tabiki büyük önem taşıyor. Taze kavrulmuş bir kahve olması ve kalın çekilmiş bir kahve kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede demliğinizin içerisine tortu çökelmeyecektir. 180 mL su için 10-12gr kahve kullanılabilir (Ev kullanımında yaklaşık 2 yemek kaşığı). Kahvenin miktarı tabiki damak tadınıza göre değiştirilebilir.

3. Ekipman.
İyi bir filtreye ihtiyacınız var. İyi bir filtre kahveyi doğru bir şekilde süzerek, tortu bırakmaz.. Bodum markası son derece başarılı ekipmanlar üretmektedir. Bu markanın filtreleri birbirinden ayrılıp temizlenebilir 3 parçadan oluşmaktadır.

Filtre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Suyu kaynatmayın.
Taze çekilmiş kahvenizin üstüne asla kaynar su dökmeyin. Bu sıcaklıktaki su öğütülmüş kahveyi yakar ve tadını bozar. Bunun için ideal sıcaklık 195° and 205°F arasındadır. (93-96 C)

5. Kabuk katmanını dağıtın
Bütün suyu kahvenin üzerine eklediğinizde, en üstte kahve tanecikleri kalın bir katman oluşturur. Bu katmanı tahta bir kaşık ile karıştırarak dağıtmalısınız. Metal kaşık kullanmamayı tercih edin. Hem suyunuzu soğutmasın hem de cama değerek çatlatmasın.

6. Demlenmesini bekleyin
3 ila 5 dakika arasında kahvenize demlenmesi için müsaade edin. Aradaki su süre, kahvenizi ne kadar koyu sevdiğinize göre değişebilmektedir. Son olarak filtrenin tepesinden bastırarak bardağınıza servis edin.

7. Servis
Demlenen kahvenizi daha önceden ısıtılmış bir kupaya dökecek olursanız, kahvenizin ısısını korumuş olursunuz. Kahvenizi 10 dakika içerisinde tüketmeye çalışın. Böylelikle en yüksek aroma çeşitliliğini sağlamış olacaksınız.

Kaynaklar :

http://www.camanoislandcoffee.com/7-steps-to-making-the-best-cup-of-french-press/

Tags: , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑