Filtre Kahve Demleme Püf Noktaları

Filtre Kahve Demleme Püf Noktaları

– Kahve miktarı
– Öğütme kalınlığı
– Suyun derecesi ve Suyun önemi
– Kahve kalitesi
– Filtre kağıt/metal
– Bekleme süresi ve ısısı

Amerika ağırlıklı filtre kahve makine markaları (Grindmaster, Bunn, vb) çoğunlukla “Galon” ölçülerine göre su seviye belirleme aletleri takmış durumdalar. Yani 1/4 Galon, 1/2 Galon, 1 Galon, 1,5 Galon vs…

1 Galon = 3,8 Litre’dir.
1/2 Galon = 1,9 Litre’dir.
1/4 Galon = 0,95 Litre’dir (yani neredeyse 1 litre).

1/4 Galonluk bir filtre kahve makinesinde (4 US cups olarak da geçer) geçerli olan kahve miktarı 55-60 gram kadardır.

Ancak kahvenin öğütme kalınlığı/inceliği de bu gramajda önemlidir. Eğer fazla ince öğütürseniz daha demli, fazla kalın öğütürseniz demsiz kahve elde etmiş olursunuz. French Press kahveden biraz daha ince olacak, o kadar.

Su, filtre kahvede çok önemli, çünkü neredeyse kahvenizin tamamı sudan oluşuyor. Suyunuz kalitesiz veya sertse, bu aynen kahvenize de yansıyacaktır.

Burada yanılgıya düşülen başka bir konu ise suyun sertliğidir. Su sertliği asla sıfır olmamalıdır. Bu hem kahvenizin tadını tuhaflaştırır, hem de kahvede “eksik birşeylerin” olduğunu düşüncesi doğar.

Suyun filtre makinenizden akarken 92-96 derecede akması gerekiyor. Bu derece, çoğu ev tipi makinelerde standart olarak stabilize edilmiştir, çoğunlukla da “kaynama noktasının” aşağısında seyretmektedir, yani 96-97 derece civarıdır.

Ancak kazan ve rezistans sistemi ile çalışan endüstriyel tip makinelerin içinde termostat bulunur. (çoğunlukla gövde, kapağın içindedir ve Barista göremez). Bu termostat göz ayarı ile teknisyen ve kurulumu yapanlar tarafından bir kez sonuna kadar çevrilir (100 derece), ardından da 2-3 dişli geri çevrilir, “tahmini” 92-96 derecenin arası yakalanmaya çalışılır. Hiçbir yerde derece göstergesi olmadığından da çoğu kahve makinesindeki durum budur. “Thermo Couple” ile ısı ölçülebilir ve ona göre de bu Termostat tam istenilen hizaya getirilebilir.

Kullandığınız kahve ise yine çok önemlidir. Eğer örneğin “Robusta” kullanırsanız, filtre’de çok negatif bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde Hindistan veya Endonezya kahveleri de kullanılırsa, yine filtre’de çok hoş olmayan toprak ve baharatımsı tatlar ön plana çıkacaktır ve beklentinin aksine, ağızda neredeyse tortu ve buruklık bırakan tatlar oluşur.
O nedenle asit oranları daha yüksek olan kahveler kullanmaya çalışın. Örneğin Yirgacheffee, Sidamo, Kenya, Huehuetenango, kısmen Antigua, Tarrazu, Mokha Harrar, vb….

Filtre kağıtları/metalleri konusunda “ev tipi makinelerde” metal filtreler uygun olabilir doğru, hem daha ekonomik, hem de düzgün yıkanırsa (arada sırada pulycafflanmış sıcak suda bekletilmesi de filtrede takılı kalan kahve yağlarını çözüyor) kahvenin tatlarını bulundurduğu yağların da daha rahat geçmesini sağlıyor.
Ancak bu özellikle ev tipi makineler için geçerlidir, yani günde 4-5 fincanlık kahve demleyenler için.
Günde 2-3 litreyi geçen işletmeler için ise tek alternatif  “bleached” veya şimdi yeni çıkan “recycled” kağıttır. Bleached’ler beyaz olup, çoğu marka bu tip kağıt kullanmaktadır. Tek kullanımlıktır. 8’lik, 12’lik vb boyutlarda bulabilirsiniz. 8’likler 8 cup için olanıdır, yani tam 1/2 galonluk (1,9 litre).

16’lıklar ise 16 cup’lık, yani 1 galonluktur, ancak boyutu sebebeiyle 24 cup’lık (5,7 litre, yani 1 1/2 galonluk) da kahve demleyebiliyor. Fakat dikkat; eğer kahveniz çok tazeyse taşma yapabiliyor ve bu durumda da kahve telvesi de demlenmiş kahvenin içine karışabiliyor…

Eğer ısıtıcınız demlenmiş kahvenizi 80-85 derece celsius’ta ısıtıyorsa, “cam pot” içersinde en fazla 40-45 dakika bekletebilirsiniz, eğer ki  kahveniz thermo caraffe dedikleri çift duvar termos sürahilerin içine demlendiyse, 2 saate kadar sıcak kalabiliyor, tekrar tekrar ısıtılmadığı için daha uzun süre taze ve acılaşmadan bekleyebiliyor.

Umarız, faydalanabileceğiniz detaylara değinebilmişizdir.

Kaynaklar :

http://www.kivahan.com.tr/

 

Tags: , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑