Istanbul Coffee Festival İzlenimlerimiz

Istanbul Coffee Festival İzlenimlerimiz;

25-28 Aralık’ta düzenlenen, Türkiye’nin ilk kahve festivali dün akşam itibariyle sonlandı. İlk gününden itibaren müthiş bir ilgiyle ilerleyen bu etkinlik, toplamda 15.000’e yaklaşan ziyaretçi sayısıyla Avrupa’nın en büyük 2. Kahve festivali olma ünvanına sahip oldu.

kahve1

Festival’de 3. Dalga kahve kültürünü temsilen aşağıdaki markalar yer aldı;

Coffee Manifesto, Brew Lab, CoffeeNutz, Coffee Sapiens, Third Wave Ccooffee  Shop, Heisenberg, Kronotrop, Mambocino, Petra Roasting Co., MOC, Old Java, Soyuz Coffee Roasting, TAF

Bunların dışında ekipman ve makine tedarikçilerinden ise Espresso Perfetto, La Cimbali, La Marzocco, Myco, Delonghi yer alıyordu.

5 Katlı Galata Rum Okulu’nun festival yerleşimi ise şu şekildeydi;

Giriş katında; kupalar, bez torbalar ve hediyelik eşyaların satıldığı holü geçer geçmez, birbirinden farklı kahvelerin tadımını yapabileceğiniz bölüme giriş yapılıyor. Burada yukarıda adı geçen kahvecilerin yanısıra Starbucks, Nero, Robert’s Coffee ve Nespresso gibi markaları da gördük.

2. Katta; Workshop, ekipman tanıtımlarının yapıldığı bir oda (Arzum, Nespresso, …), çikolata, lokum ve Türk kahvesi tadım standları ile Yelp, Zomato, Mekanist gibi mecraların alanları mevcuttu. Buna ek olarak bütün festivalin karton bardaklarına sponsor olan Promocup’ın da burada bir standı yer aldı.

3. Kat ise Canlı müzik ile yağlı boya tabloların hazırlandığı, 1-2 kısa dans gösterisine seyirci olduğumuz bir oda, hemen yanında İstanbul Kahve Akademisinin workshop sınıfı, seminer odası, laboratuvar (Tadım ve demleme teknikleri sınıfları), Cerciş Murat Konağı ile Türk kahvesi markalarının yer aldığı bir alandı.

4. Katta kitap, müzik, hediyelik eşya satışının yapıldığı bir oda, video ve kahveye dair fotoğraflardan oluşan bir belgesel’in oynadığı odalar, yine tasarım kıyafetlerin satışının yapıldığı bir alan ile, hemen yanında bir resim sergisi yeralıyordu.

5. yani teras katında ise SCAE’nin organize ettiği Kahve kavurma, demleme, cezve-ibrik, latte-art ve barista yarışmalarının yapıldığı alanda bulunduk. Bu katta aynı zamanda farklı markaların yemek standları da yer aldı. Terasta ise, muhteşem Galata manzarasına, belirli aralıklarla çıkan grupların performansları eşlik etti.

Özetle, ilk defa organize edilmesine rağmen oldukça hatasız, inanılmaz bir kalabalığa ev sahipliği yapan bir festival oldu.

Bizi nitelikli kahveyle buluşturan, birçok güzel insanla tanışmamıza vesile olan ve Galata Rum Okulunun şahane atmosferini solumamıza olanak sağlayan DSM Group’a bu anlamda teşekkür etmek isteriz.

İlk organizasyonu ile 15.000 ziyaretçiye ulaşan bu güzel etkinliğin, önümüzdeki yıl artacak ilgi ile şimdiden Dünya’nın sayılı kahve buluşmalarından biri olacağına şüphe yok. 🙂

oduller

Gelelim herkesi heyecanlandıran, SCAE yarışma sonuçlarına.

Barista Yarışması birincisi Özkan Yetik; Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentinde düzenlenecek World Barista Championship’e katılmaya hak kazandı. Yetik, geçtiğimiz yıllarda da üç kez şampiyon olmuştu.

Latte Art Yarışması birincisi Özgür Genç; İsveç’in Göteborg şehrindeki World Latte Art Championship’e katılacak.

Kahve Demleme Yarışması (Brewing Cup) birincisi Umut Gökdeniz; İsveç’in Göteborg kentinde gerçekleşecek olan World Brewers Cup Championship’e katılmaya hak kazandı.

Kahve Kavurma Yarışması (Roasting) birincisi Çağatay Gülabioğlu İsveç’in Göteborg gerçekleşecek olan World Coffee Roasting Championship’e katılacak.

Festivalin kapanış günü gerçekleşen Cezve & İbrik Türk Kahvesi Yarışması’nda birinci olan yarışmacı Hazal Ateşoğlu, Atina’da düzenlenecek World Cezve-Ibrik Championship’e 2015 Şubat ayında katılacak.

Tags: , , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesi2 Responses to Istanbul Coffee Festival İzlenimlerimiz

  1. Çok başarılı bir organizasyondu. Sadece tadım üzerine yoğunlaşılmayıp başarılı eğitimler de verildi. Özellikle Espresso Perfertto’nun interaktif eğitimine katılamadığım için üzgünüm. Artık, seneye 🙂

  2. Avatar deniz says:

    ellerinize emeğinize sağlık. eminim çok güzel olmuştur ..festivale bir gün kala duydum..çok isteyipte mesafe iş güç sebepleriyle gelemeyenlerdenim:( ama seneye gelmeyi planladım şimdiden:)) hatta isterseniz 2000 çeşit türk kahvesi fincanından oluşan özel kolleksiyonumun bir bölümünü sergileye bilirim gelecek festivalde misafirler içinde benim içinde farklı bir deneyim olur sanırım:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑