Eva Solo

Eva Solo Coffee Ekipmanı

Gördüğünüz Eva Solo, Chemex’i andıran, french press ile demleme yöntemine benzeyen bir sistemi baz alan şık bir ekipman. Üzerindeki Neoprene malzeme ise uyku tulumu gibi camı sarıyor ve kahveyi sıcak tutarken, elinizi de yanmaktan koruyor.

1

Eva Solo ile hazırlanan / demlenen kahvede, kağıt filtre kullandığınız metotlar ile, french press’in demir süzgeçi arasında bir sonuç alacağınız, aroması kuvvetli ve yüksek gövdeli bir kahve elde ediyoruz. İşte ekipmanı kullanabilmeniz için kılavuzumuz;

2

#1 Eva Solo’yu durulayın

Eva Solo’nun iç filtresini ve sürahisini, kahvemizi demlemeden önce sıcak su ile hem ısıtıp hem de bir önceki kahve artıklarından ve yağlarından iyice arındırıyoruz. Böylelikle demlemek için ilave edeceğimiz suyun sıcaklık kontrolünüde sağlamış oluyoruz.

3

#2 Kahveyi İlave Ediyoruz

Kahvenizi French Press koyuluğunda öğütüyoruz. Kahveyi presslemeyeceğiz için eğer arzu ederseniz biraz daha ince de kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz, kendi damak tadınıza göre farklı tipte çekilmiş kahveler ile deneme yanılmalar yapmanız. Kahve miktarı olarak her 100 ml su için yaklaşık 14gr öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz. Öğütülmüş kahvenizi sürahinin içerisine döküyorsunuz.

4

#3 Su Ekliyoruz

Suyunuzu kaynattıktan sonra yaklaşık 20-30 sn dinlendirin ve sayacınızı başlatarak hemen ardından suyu ilave edin.

5

#4 Karışımı Karıştırın

Eva Solo yanında plastik bir karıştırıcı ile beraber beliyoruz. Fotoğrafta ise biz ahşap bir kaşık kullandık. Suyunuzu ekledikten sonra, sayaç 1 dakikayı gösterdiğinde kahve karışımını birkaç kez nazikçe karıştırıyoruz.

6

 

#5 Eva Solo Filtresini Yerleştirin

Filtreyi sürahi ağzına yerleştirerek, sabitleyin.

7

#6 4 Dakika Bekleyin ve Servis Edin

Sayacınız 4. Dakikayı gösterdiğinde, kahveniz demlenmiş ve servis edilebilir olacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi bir parmağınızla filtreyi tutarak, kahvenizi bardaklara servis edebilirsiniz.

8

Eva Solo sitesinin bahsettiğine göre, dış kılıf kahveyi 30 dakika kadar sıcak tutabiliyor.

Bu şık ekipmanın negatif puan alabileceği tek yanı fiyatı. 0.6 litrelik versiyonu Amazon’da 86 dolara satılıyorken, 1.4 litreliği ise 96 dolar civarında. Değer mi? French press severler için sonuna kadar değecektir.

Tags: , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesi2 Responses to Eva Solo

 1. Avatar Yücel says:

  Bir nevi french press. ancak bunda press kısmı olmadan demlenmekte. 1 sene önce yurtdışı internet sitelerinde görmüştüm,ev için kullanılabilir bir alet ancak ülkemizde hiç görmedim maalesef. Peki üstad bir şey sorayım, belki araştırmışsınızdır, 30 dk ya kadar sıcak tutabiliyor, ufak boyuttaki kahve hemen tüketilebilir ancak büyük boydaki solo da kahve bekleyebilir mutlaka. gördüğüm kadarıyla kahve içeride kalıyor ve peki bu süre içerisinde kahvenin over exraction durumuna geçmiyor mu? bu hususta herhangi bir bilgiye denk geldiniz mi?

  • Günaydın Yücel Bey,

   Yine harika bir noktaya değinmişsiniz. 🙂 Esasında ekipmanı şahsen kullanmadığım için, bu detay dikkatimden kaçmış.

   Ekipmanı tecrübe edenlerin verdiği bilgiye göre, 8-10 dakika sonrasında acılaşma ve over extraction yaşanıyor evet. Bunun için aynı markanın termos görevi gören izolasyonlu karafını öneriyorlar.

   Bahsettiğim ekipmanın fotoğrafına linke giriş yaparak bakabilirsiniz. http://coffeegeek.com/images/13841/withcarafe.jpg

   Bu durumda, demledikten sonra ekipmanın dışındaki kılıfın kahve anlamında bir önemi kalmıyor. 🙂

   Mesajınız için tekrar teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑