Etiyopya

ETİYOPYA

Etiyopya kahvenin doğduğu yerdir. Bu bölgede yetişen krallara layık kahveler inanılmaz bir miras ürünüdür. Single Origin kahveler ülkesi olarak bilinen Etiyopya’da aslında bilinen aksine, yetiştirilen farklı bölgelerde kahve çekirdekleri çok fazla çeşitlilik gösterdiğinden ötürü bazen o kadar farklı hasatlar olur ki, iki çekirdeğin aynı gezegenden bile geldiğine inanamazsınız.

Ethiopian Yergacheffes büyüleyici ve özgün karakterli kahvelerdir. Etiyopya’nın Sidamo bölgesinde yetiştirilen Yergacheffe, sizi çiçeksi ve mandalina tatlarıyla şaşırtır.

Mükemmel bir yergacheffe kahvesinde çekirdeklerin bile sizi etkileyecek türden kavrulmuş bir hindistan cevizi tadı vardır.

Etiyopya’da büyüleyici kahvelerin yetiştirildiği bir diğer bölge ise Harrar’dır. Harrar yabani bir kahve çeşididir. Yabani ne demektir diye soracak olursanız, meyvesi üzerinde kurutularak doğal işleme sürecine sokulan kahve çekirdekleri için kullanılan bir terimdir. Bu sayede meyve posası çekirdeğin üzerinde kuruyarak, bütün meyvemsi aromaları ve koyu, zengin çikolata notlarını ön plana çıkarır. Bu aromaların da ötesinde, harrar kahvelerinde yabanmersini, kakao belki biraz da tarçın ve kakule tatlarını alabilirsiniz.

Kahve kültürü Etiyopya’da diğer yetiştirilen alanlara göre çok daha farklı bir noktadır. Üretimin büyük bir çoğunluğu ülkeyi terketmeden, seremoniler eşliğinde yerel halk tarafından tüketilir.

Siz de yüksek kalitede bir Etiyopya kahvesi içtiğinizde, bu çekirdeklerin ardında ki tutkuyu anlayabilirsiniz.

Yetiştirilen Bölgeler
Harrar, Sidamo, Yergacheffe, Limmu, Djimmah, Lekempti, Bebeka

Rakım (metre) – 1500-1800

Botanik Çeşitlilik
Native Arabica

coffee

Yıkama ile işleme – Yergacheffe, Sidamo, Limu, Bebeka
Doğal, Kuru işleme – Harrar, Sidamo, Djimmah

Referans;

  • www.cafeimports.com

Tags: , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑