Espresso Sipariş Etmek

Espresso Sipariş Etmek

Seattle’da kendi kahve dükkanınızı bulmanız adeta ergenliğe geçiş töreni gibidir. Bir baristanın size isminizle hitap ettiği an, hayatınız boyunca mükemmel kahveler içeceğiniz anlamına gelebilir. Espresso hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, kendi damak tadınıza uygun kahveye o kadar rahat ulaşacaksınız demektir.

Temizlik ve Düzen
Dükkanının ince detaylarını önemseyen bir barista, kahvesinin de ince detaylarına dikkat eder.

Clean-Work-Area

Ekipman
En iyi mekanlar tek tuşlu süper otomatik makineler yerine manuel espresso ekipmanlarını tercih eder. Bu sayede istedikleri parametrelere hükmedip, sizin ağız tadınıza göre mükemmel içeceği hazırlayabilirler.

Espresso-Machine

Teknik
Baristalar, kahveyi öğütüp, dozajını ayarlayıp, sıkıştırıp tıpkı yukarıda öğrendiğimiz gibi kahve hazırlayacaktır. Eğer öğrendiklerinizden farklı bir metot ile hazırlıyor ise, neden böyle hazırladığını sorun. Belki de sektöre farklı bir yön verecek yeni bir teknik geliştirmiş veya konusuna hakim olmayan biri ile karşılaşabilirsiniz. Denemeye değer.

Sohbet
Espresso teorisi, ekipmanlar, teknik ve bir sürü parametreye artık biraz da olsa hakim biri olarak, karşınızdaki barista ile keyifli bir sohbet geçirerek, o gün nasıl bir kahve sipariş edeceğinizi onun belirlemesine müsaade edebilirsiniz. Ona ne tip bir lezzetten hoşlandığınızı anlatın. Kim biraz meydan okumadan keyif almaz ki?

Portrait

espressosecitleri

Espresso ile birçok farklı kahve varyasyonu hazırlanabilir. Fındıklı ve nane aromalı yağsız sütle hazırlanmış kremasız bir mokadan, kafeinsiz buzlu baharatlı ve balkabaklı kahvelere kadar herşey sadece hayalgücünüz ile sınırlı. Bu garip karışımlar dışında kalan, en popüler kahve çeşitlerini aşağıda görebilirsiniz.

Espresso (İtalya)
İtalya’da, espresso genellikle 1:3 oranda hazırlanır: kısa ve küçük bir portafiltreye 7gr kahve konularak, 21 gramlık bir shot alınır. Amerika versiyonu kadar güçlü olmadığı için, İtalya’da gün boyu espresso içebilirsiniz.

espresso-italy

Espresso (US)
Amerika’da espresso genellikle 1:1 ya da 1:2 oranda hazırlanır. 18gr’lık portafiltre ile 35 ml kahve elde edilir. Bu versiyon daha yoğun ve hacmen büyüktür. Tıpkı Amerika’lılar gibi!

espresso-us

Macchiato
Espresso’nun çok az bir miktar kadifemsi kıvamda parlak süt köpüğü ile servis edilen versiyonudur. Lekeli Espresso olarak da bilinir.

macchiato

Cappuccino
Tek ya da çift shot espressonun köpürtülmüş süt ile karışımıdır.

cappuccino1

Latte
Cappuccino’nun daha ağır, daha az köpüklü kardeşi. Televizyon’da çoğu zaman “Caffe Latte” olarak da anılır.

latte

Americano
Espresso ve sıcak sudan oluşuyor. Tıpkı bizim ofisimizde sütsüz kaldığımızda hazırladığımız kahveler gibi. Herhalde bu kahve, dolapta süt kalmaması üzerine ortaya çıkmış bir varvasyon olmalı.

americano

Flat White
Kadifemsi kıvamda süt, ısıtılmış ancak köpüksüz, sadece mikro köpük tanecikleri içeren espresso ve süt karışımıdır. Yeni Zelanda’da bulunmuş ve kıvamıyla popüler olan bir kahve çeşididir.

flat-white

Kaynak : www.chefsteps.com

devam

Tags: , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑