Espresso’da Kahve Seçimi

Espresso’da Kahve Seçimi

Coffee-Beans

Bir fincan espresso ancak içerisindeki malzemelerin kalitesi kadar iyi olabilir. Birçok tüketici, espresso kahvesinin koyu, yüksek kafeinli ve üzerinde espresso etiketine sahip olması gerektiğini düşünür. Ancak bunlar sadece efsaneden ibarettir. Aslında espresso neredeyse her çeşit kahve çekirdeği ile hazırlanabilir. (Espressonun bir demleme çeşidi olduğunu, çekirdek tipi olmadığını hatırlatalım) Tabiki bir diğerinden daha iyi sonuç veren çekirdekler olacaktır. İşte size espressonuz için mümkün olan en iyi kahveyi bulabilmeniz için birkaç ipucu.

Her zaman öğütülmemiş kahve çekirdeği tercih edin.

herkimer

Bu konuyu vurgulamamız gerekiyor. Eğer lezzetli bir fincan kahve istiyorsanız, konuya öncelikle öğütülmemiş kahve ile başlayın. Kahvenizin çözünebilen aromalarına ve suyun akış hızına çekirdeğinizin öğütülme oranı ile müdahale edebilmeniz için hazır öğütülmüş kahve bir iş görmeyecektir. Buna bizzat sizin müdahale edebilmeniz gerekir.
Öğütülmemiş çekirdekler, öğütüldüğü gün hazırlanıp tüketildiğinde, sahip olduğu tazelik ve aromaları, yüksek gövdeli ve lezzetli bir fincana dönüştürecektir. Öğütülmüş kahve market raflarında kuruyup, bayatlayarak, aroma ve karakterini kaybetme eğilimi gösterir.

Kilitli poşet ya da hava geçirmez izolasyonu kahve çekirdeklerini tercih edin.
Bu şekilde satılmayan bir çok kaliteli kahve olsa da, izolasyon sayesinde çekirdekler aromasını ve karakterini, kurumadan ve bayatlamadan daha uzun süreler korumaktadır.Eğer çekirdeklerinizi bu şekilde sızdırmaz poşetlerde alamıyorsanız, mümkün olduğunca yeni kavrulmuş olmasına dikkat edin.

Üzerinde 2-3 haftalık kavrulma tarihi olan poşetleri tercih edin.

Eğer kahve poşetinizde kavrulma tarihi damgası yok ise, baristanıza ne zaman kavrulduğunu sorabilirsiniz. Eğer cevabı bilmiyorsa (veya sizinle ilgilenmiyorsa), o mekanın çekirdeklerini tercih etmemenizde fayda var. İşini bilen her barista, kullandığı kahvenin ne zaman kavrulduğunu bilmek zorundadır.

Kahve çekirdeklerinin üzerinde görünebilen yağ bulunmasın.
Çekirdeklerin üzerinde gözle görülebilen yağlar, fazla kavrulmuş olmanın işaretidir. Kahve kavrulurken, yüzeyden çıkan kardondioksit çekirdeğin içerisindeki yağları da yüzeye çıkarır. Yüksek sıcaklıktaki veya uzun tutulan kavurma işlemi, kahve çekirdeğinin hücre duvarlarına zarar verip, kahve yağlarının vizkozitesini (akmazlık) düşürüp yüzeye çıkmasına sebep olur. Kavurma işlemi düşük sıcaklıklardan yapıldığında ise, hücre duvarları sağlamlığını korur ve yüksek vizkoziteye sahip yağ moleküllerini içerisinde hapseder. Koyu kavrulmuş kahve yavan ve yanık bir tat bırakırken, uygun nitelikte kavrulmuş bir kahve, içerisinde koruduğu yağlar ile lezzetli ve gövdeli bir espresso sunar. Yağlı çekirdekler aynı zamanda öğütülmüş taneciklerin birbirine yapışmasına ve kahve kalitenizin düşmesine sebep olacaktır. Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim; kahve çekirdekleri hatasız bir şekilde koyu olarak kavrulabilir. Tek yapmanız gereken dış yüzeyi parlak olmayan çekirdekleri ya da işi bilen iyi bir kavurucu bulmaktır.

Oily-Beans

Bir blend bile alıyor olsanız, baristanın kahve çekirdeklerinin nereden geldiği ile ilgili fikri olmalıdır. Eğer yoksa, bu kahvenin kötü olduğuna değil, kahve dükkanının çalışanlarını çekirdeğin temini ile ilgili eğitme konusunu ciddiye almadığına işarettir. Kaliteli kahve dükkanları ve baristalar, kahvelerin nereden geldiği, yörelerin ve kavurma stilinin kahvenizin tadını nasıl değiştirdiği hakkında derin bir bilgiye sahiptir.

Kaynak : www.chefsteps.com

devam

Tags: , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑