Espresso Makineleri, Öğütücüler ve Teraziler

Espresso Makineleri, Öğütücüler ve Teraziler

La-Marzocco-Current

Gerçeklerle Yüzleşelim: Mükemmel bir espresso hazırlayabilmek için kaliteli ekipmanlara ihtiyacınız var ve ne yazık ki kalite ucuza sahip olunabilen bir özellik değil. Evet, bütün işi sizin için yapabilecek otomatik makineler kullanabilirsiniz ve bu sadece bir bardak kahve içmek istiyorsanız kesinlikle kabul edilebilir bir durumdur ancak mükemmel bir espresso ya da içebileceğiniz en iyi latteyi tüketmek istiyorsanız, bu ekipmanları almak zorunda kalacaksınız.

Bu sebeple sizlerle bizler için olmazsa olmaz parçaları tanımladık. Bize güvenin, hiçbir şey tezgahınızda parlayan espresso makinenizden taze içecekleri hazırlayıp ikram etmenizden daha havalı değildir.
Bu parçalara harcayacak bütçeniz olmasa bile, sayfayı hemen kapatmayın. Bu seçim kriterleri, bağımlısı olacağınız kahve dükkanlarını seçerken de sizlere yol gösterici olacaktır.

Tutarlılık Önemlidir!
Mükemmel bir espresso için 3 temel ekipmana ihtiyacınız var: manuel bir espresso makinesi, iyi kalite bir değirmenli kahve öğütücüsü ve bir adet dijital hassas terazi. Bu ekipmanları seçerken, tutarlı olmayı unutmamak gerekir. Her defasında aynı kaliteli sonucu verebilecek bir espresso makinesi ile değirmen aldığınızda, istediğiniz optimizasyonları ve mikro ayarlamaları yapabilir ve ekipmanlarınıza bu konuda güvenebilirsiniz. Yine aynı şekilde kullanımı kolay ve güvenilir bir terazi aldığınıza, her fincanınız yüz güldürecektir.

Öğütücüler

İki çeşit kahve öğütücü vardır. Bıçaklı tip ve değirmenli öğütücüler. Öğütücülerin ilkel versiyonları elektronik olup, kahve çekirdeklerini yüksek hızda dönen bıçaklar ile öğütür. Bu yöntem hızlı ve elverişli iken, espresso için tanecik boyutu anlamında muntazam bir öğütüm sağlayamaz. Eğer çok uzun süre öğütülürse, halihazırda parçalanmış olan taneler toz kıvamına gelip, aksi durumda ise parçacıkların boyutu espresso için fazla iri kalır. Değirmenli öğütücüler ise, iki parçalayıcı özelliğe sahip dişlinin ya da değirmenin parçacıklara eşit kuvvet uygulayıp ezmesi sonucu espresso için en ideal çözümü sağlar.
Değirmenli öğütücülerde seçim kriteri olabilecek birkaç farklı opsiyon mevcuttur. Dairesel kesiciler, konik ve düz kesiciler. Dairesel olanlar endüstriyel kahve üretimi için kullanılırken, konik ve düz olanlar ev tipi ve düşük hacimli profesyonel kullanım için uygun çözümlerdir.

Mükemmel bir espresso için tercih edilecek öğütücü için birkaç tüyo:

İnce öğütme kabiliyeti : Espresso hazırlayabilmek için 9 barlık basınç altında bariyer oluşturabilecek kadar ince bir tanecik boyutuna ihtiyacınız var. Bu sebeple öğütücünüz kahveyi çok ince olarak parçalayabilmeli.
Mikro Ayar : Ekipmanınız öğütme derecesi olarak çok hassas ayarlamalara imkan sağlayabilmelidir. Bu özellik baristanın demleme süresi ve aromalara müdahale ederek farklı içecekler hazırlayabilmesine imkan sağlar. (Ne demek istediğimizi videomuzu izleyerek daha rahat anlayabilirsiniz.)

Büyük Değirmen Çapı :

Değirmen tipli öğütücülerde daha önce de anlattığımız gibi kahve taneleri iki malzeme arasında sıkışarak ezilmektedir. Bu sebeple değirmen çapınız ve boyutları ne kadar büyük olursa o kadar hızlı ve kaliteli sonuç alırsınız. Küçük boyutlarda piyasada bulabileceğiniz birçok kaliteli öğütücü mevcuttur ancak büyük ekipmanlar her zaman bir seviye yukarıdadır.

Grindrs

Sevdiğimiz ve Önerebileceğimiz Öğütücüler

Hario Coffee Mill Slim Grinder: Bu minik öğütücü bir ya da 2 fincan kahve tüketenler için harika bir çözüm. Değirmen kolu ile çalışan bu alet hem az yer kaplıyor hem de seyahatlerinizde dahi taşıyabileceğiniz bir ekipman. Fiyat aralığı yaklaşık 100 TL.

Capresso 565 Infinity Stainless Steel Conical Burr Grinder: Sizi iflasa sürüklemeyecek, son derece hassas konik hazneli, değirmenli öğütücü. Bu ürün Chefsteps’in favori ekipmanı olma özelliğini taşıyor. Amerika’da fiyat aralığı 140 USD

Mazzer Mini Electric Doser/Grinder: Küçük ölçekli cafelerde ve kafayı kırmış ev kullanıcıları için güçlü ve güvenilir nitelikte mükemmel bir öğütücü. Fiyat aralığı Amerika’da 900 USD

Grindr-2

Espresso Makineleri

Eğer espresso hakkında ciddi düşünüyorsanız, hassas sıcaklık kontolü yapabilen ve aşağıdaki özelliklerin mümkün olduğu kadar fazlasına sahip bir manuel makine almanız gerekecek.

Espresso makinesi araştırırken dikkat etmeniz gereken kriterler:
Çift Kazan: Demleme ve buhar için ayrı ayrı bulunan kazanlar, sıcaklık dalgalanmalarının ve buhar alabilmek için bekleme sürelerini ortadan kaldırır.
PID control: Otomasyonlu sıcaklık kontrolü daha tutarlı sonuçlar için makine içerisinde ısıtma ve soğutma fonksiyonlarını mümkün kılar. Neredeyse bütün üst segment espresso makinelerinde PID kontrolü standart olarak mevcuttur.
Demleme suyu sıcaklık kontrolü: Farklı kahveler farklı sıcaklıklarda demlenir. (Videomuzu izleyebilirsiniz). Kahve çekirdeklerinden maksimum verimi alabilmek için, kullanacağınız suyun sıcaklığına müdahale edebilmeniz gerekir.
Dişli Pompa: Espresso makinelerinde iki tip pompa vardır: dişli ve pistonlu / titreşimli. Dişli tip pompalar kahve yatağı üzerinde düzenli bir 9 barlık basınç sağlayabilirken, pistonlu pompalar bu işlemi daha yavaş gerçekleştirir. Dişli pompa daha güvenilir ve sessizdir ancak pistonlu pompalara göre daha pahalıdır.
Saturated / Doygun Grup Başlıkları (Opsiyonel): Bu içeriği beraber oluşturduğumuz Espresso Makine üreticisi La Marzocco, “Saturated Group” dizaynını patentleyerek, kazandan çıkıp grup başlıklarına kadar gelen suyun sıcaklık kontrolünü tutarlı bir şekilde sağlayan bir dizaynı makinelerinde standart olarak kullanmaktadır. Eğer keskin ayarlar ve sıcaklık kontrolü sizin için önemliyse, La Marzocco ile her zaman fazlasını elde edeceksiniz.

La-Marzocco-Current

Önerebileceğimiz ve Sevdiğimiz Espresso Makineleri

La Marzocco GS3: Espresso makinelerinin ev baristaları için altın niteliğindeki standardı olan GS3, kullanımı kolay, dayanıklı, tamamen el yapımı ve mükemmel bir görünüme sahip. Fiyatı Amerika’da yaklaşık 7000 USD.

Rocket Espresso Cellini Classic: Son derece güçlü ve küçük hacimli, daha pahalı modellere bütçe ayırmak istemeyen orta seviye ev baristaları için mükemmel bir çözüm. Amerika fiyatı 1500 USD.

Lelit PL41TEM: Küçük mutfaklarda başlangıç seviye baristalar için süper bir ekipman. Amerika fiyatı 630 USD

Espresso-Machine

Hassas Tartılar

Mükemmel bir espresso hazırlayabilmek için yeterli bir hassasiyete sahip dijital bir teraziye ihtiyacınız olacak. İşte satınalırken aramanız gereken özellikler;
0.1gr hassasiyet: Kahvenizin ağırlığını net bir şekilde ölçmek isteyeceksiniz böylelikle mükemmel espressonuz için deneme yanılmalar ile doğru oranı yakalabileceksiniz.
Grup başlığının (Portafiltrenin) altına bardağınız ile beraber sığabilecek bir boyutta olmalıdır. 36gr kahveyi 30sn içerisinde elde etmek, ağırlığı kontrol edebildiğinizde çok daha kolay olacaktır.

Shot-Pouring

Önerebileceğimiz Hassas Teraziler

American Weigh, Digital Pocket Scale: 0.1gr hassasiyete sahip paslanmaz çelik bir terazi. Amerika fiyatı 45 USD.
American Weigh, Black Blade Digital Pocket Scale: Siyah ve gümüş renklerde ekranı altına katlanabilen bir model. Amerika fiyatı : 22 USD.
Smart Weigh, Digital Pro Pocket Scale: İncecik ve parlak paslanmaz çelik materyal kullanılarak tasarlanmış bir terazi. Amerika fiyatı : 50 USD.

Kaynak : www.chefsteps.com

devam

Tags: , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑