Published on Kasım 26th, 2014 | by Kahve Candır

Latte Art

Latte Art

Dürüst olalım: Latte art oldukça zor bir konu. Bu konuya hevesli baristalar birkaç başarısız denemeden sonra hemen cayabiliyor. Maalesef bu konudaki acı gerçek, bir gecede uzmanlaşamayacak olmanız.
Biz Rosetta şablonu için Chefsteps usulü bir latte-art hazırlama videosu hazırlamayı düşünüyorduk ancak Charles Babinski (videodaki barista) bizi bu fikirden vazgeçirdi. Kendisine birkaç güzel örnek hazırlamış olsak da, Charles insanların latte sanatını bu şekilde öğrenemeyeceğini çünkü bu işin tek yolunun kendilerinin denemesinden geçtiğini anlattı.

Burdan yola çıkarak, Charles’a kendisinin latte-art örnekleri hazırlarken diğer baristalara verdiği ipuçları ve taktikleri kapsayan bir video çekip çekemeyeceğimizi sorduk. Aniden iki adet sürahi kapıp, birini su ile doldurup bize yukarıda göreceğiniz metotları uygulamaya başladı. Charles’in tavsiyelerinin, eski usul latte-art videolarından daha çok işinize yarayacağını umuyoruz. Ancak tek bir denemede (ya da 2-3) mükemmel sonuçlar almayı beklemeyin. Latte Art, gerçekten zor ve birçok deneme ile beraber sabır gerektiren uzun bir yoldan geçiyor.

Fincanınızı kendinizden biraz ötede hafifçe eğik bir şekilde tutarak başlayın.

Fincanınızı bu şekilde tutarak elinizdeki süt sürahisi ile minimum hareket ile arzu ettiğiniz şekilleri deneyebileceksiniz.

Latte_art_1

Fincanınızın ortasına sütü dökmeye başlayın.

Sürahinizi fincandan yaklaşık 3cm yukarıda tutarak espresso kremasının tam ortasına süt dökmeye devam edin. Sütü sabit ve yavaş bir şekilde uygulayın.

Latte_art_IMG_0996

Sürahiyi bardağınıza daha da yaklaştırarak döküş hızınızı arttırın.

Latte_art_IMG_0999

Sürahiyi hareket ettirin

Zigzag şeklini oluşturabilmek için sürahinizi nazik bir şekilde ileri geri oynatarak sütü dökmeye devam edin.

Fincanı eğmeden, yavaşlayarak, sütlüğü 1cm kadar kaldırın ve şeklinizi tamamlayın.

Sütlüğü bardağı eğmeden, fincanın kenarına kadar yavaşça çekin. Süt akışını iyice yavaşlatın ve sürahiyi 1cm kadar yukarı çekerek, son miktarı da ortada sonlanacak şekilde şeklinizi tamamlayın.

Latte_art_5

Latte Hazırlanırken

İşte Charles’ın iki dakika içerisinde hazırladıklarından birkaç örnek:

Latte Art Şablonları

Sıcak süt ve espresso ile hazırlayabileceğiniz birçok farklı şablon var. Aşağıda gösterilen ilk üç şablon – kalp, lale ve yapraklı gonca (rosetta) Charles Babinski tarafından mükemmel bir şekilde hazırlanmış klasik şablonlardan birkaçıdır. Sonuncu şablon tabi ki yoruma açık ancak bize pancara benziyormuş gibi geliyor. Birçok insanın çılgın dizaynlar yapabildiğini biliyoruz, siz neler yapacaksınız?

Types-of-latte-art-text

Kaynak : www.chefsteps.com

devam

Tags: , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiOne Response to Latte Art

 1. Avatar Burak AKBAŞ says:

  Benim için en can alıcı ve sabrederek beklediğim konuların en büyüğüydü..
  Tabi site üzerinde değil,kahvelerimi süt ile de hazırlarken..
  İlk başta bana göre bu konuda en önemli olan şey sütü krema haline getirebilmekti..Çok yol denedim fakat başaramamıştım.Daha önceki makalenin,süt köpürtme tekniğinin,pitcherın tutuş tarzı sesler vs..
  Şimdi artık kahvelerimi Art çalışmaları ile daha daha da keyifle içiyorum.
  Art konusunda da Charles Babinski’nin dökme,tutuş tarzı vb.şeylerin bende de çok büyük rolü oldu..;
  Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑