Espresso’da En İyi Shot’ı Almak

Espresso’da En İyi Shot’ı Almak

Mükemmel shot ile iyi shot arasındaki fark nedir? Tarife göre giriş çıkış ağırlığını ölçmek, kahvenin öğütülme boyutu ve sıcaklığa dikkat etmek ve demleme süresine bağlı kalmak bunu sağlar. Bu işin üstesinden nasıl geleceğinizi açıklıyoruz.

Portafiltre Haznesini Temizlemek
Portafiltre başlığınızı iyice temizleyin. İçine öğütülmüş kahvenizi yerleştirmeden önce, hazne kuru ve temiz olmalıdır.

Clean-yer-portafilter

Kahvenizi Öğütün

Çekilecek olan kahvenin boyutu ile miktarı, tarifinizi ayarlarken dikkate almanız gerekenen önemli iki unsurdur.
Dişlilerin tıkanmasını önlemek amacıyla takip edeceğiniz basit öğütme yöntemi şöyledir:

 1. Öğütücüyü açın
 2. Öğütme oranına dair ayarını yapın
 3. Farklı bir oranda kahve öğütme işlemi için öğütücünün içini boşaltıp temizleyin

Adjust-grind

Espresso Efsaneleri : Öğütme Tazeliği

İyi haber : Espressonuz için kahvenizi öğüttükten sonra paniklemenize gerek yok. Önemli işlerinizi araya sıkıştırabilecek kadar zamanınız her zaman var. Sakin olun olur mu?

Kahve Miktarını Ayarlayın

Portafiltre haznesine koyacağınız kahve miktarını ayarlarken, hareketlerinizde tutarlı olmakta fayda var.

 1. Öğütücüyü açın
 2. Portafiltre haznesinde orta bölümü hafif tümsek kalacak şekilde kahve yatağını oluşturun
 3. Portafiltre haznesine koyduğunuz kahveyi çabuk ve sıkı bir şekilde tokmakla bastırın. Ne kadar fazla sayıda bastırırsanız, ince kahve parçacıklarını o kadar dibe itmiş olursunuz. O yüzden bastırma işlemini 1 ya da 2 kerede bitirmeye calışın.
 4. Kahve miktarını ayarlayıp hazne içinde düzgün bir yatak oluşturduktan sonra kahveyi ufak bir parmak hamlesiyle düzeltin. Çok yoğun bir işleme gerek yok amacınız yalnızca hazne içindeki kahve parçacıklarını biraz daha düzenli bir şekilde dağıtmak olmalı.

Groomed-coffee-full

Sıkılaştırma (Bastırma)
Sıkıştırma işlemi, demleme bölümünde kahve yatağının sıkılaştırılarak, yaklaşık kaynama derecesindeki suyun 9 bar basınç ile geçerken bir nevi yalıtım katmanı olarak rol oynamasına sebep olacaktır. Espressonun kısa zamanda doğru şekilde ortaya çıkarılması bu şekilde gerçekleşmektedir. Espresso demlemenin vahşi doğası gereği, bastırma işlemi kahve yatağını daha düz ve orantılı şekilde su geçişine hazırlar. Su,-demleme sırasında- öğütülmüş kahvedeki tutarsızlıktan, hatalı miktardaki kahveden ya da hatalı sıkıştırma işleminden kaynaklı olarak direnci az olan bölgeden yolunu seçecektir.

 1. Portafiltrenin düz ve kaymayan bir yüzeyde olduğuna emin olun.
 2. Bastırma tokmağını, kapı kulbunu tutuyormuş gibi elinize alın. Basıncı avuçiçiyle değil, baş parmağınız ve işaret parmağınızla verecek şekilde uygulayın
 3. Portafiltreyi bileğinize yük bindirmeden en verimli gücü uygulamak için kalçanıza yakın ve kolunuz ile 90º açı yapacak şekilde tutun.
 4. Vücut ağırlığınızla kahveyi sıkıştırın. 10-15 kilogramlık bir basınç uygulamanız yeterli olacaktır. Uygulanan basınç miktarı, istediğiniz kıvamdaki kahveye ulaşmak için çok büyük bir önem arz etmez. Eğer yine de merak ediyorsanız , baskül yardımıyla 10-15 kilogramlık basınca nasıl ulaşılabildiğini öğrenebilirsiniz.
 5. Kahve yatağında uyguladığınız bastırma tekniğiyle ulaştığınız eşit dağılımı, göz yardımıyla portafiltre haznesinin tepe çemberinden ölçebilirsiniz.

How-To-Tamp

Espresso Efsaneleri: Hassas Sıkıştırma
Bazı Espresso düşkünleri portafiltre haznesine uygulanacak olan basıncın en doğru şekilde uygulanması noktasına saplanıp kalırlar. Bizce onların biraz kafalarını boşaltmaya ihtiyaçları var.

Demleme

Kahveyi sıkıştırıp portafiltreyi makineye taktıktan sonra demleme tuşuna basın. Aşağıda belirttiğimiz üzere, tekniğinizin ne kadar başarılı olduğunu gösterebilecek iki adet görsel işaret var. Her ne kadar görsel işaretler önem arz etse de, en iyi test tadımdır. Plasebo etkilerinden kaçının: Görsel işaretler kendi kendinize inanacağınız efsaneler yaratmanıza sebep olabilir. Shotları tatmadan sakın dökmeyin !

 1. Demleme butonuna bastıktan bir kaç saniye sonra sıvı akmaya başlamalıdır. Eğer hemen akmaya başlıyorsa, bu kanallanmadanın (kahvenizi yeterince sıkıştırmadığınızın) ya da kahvenizi kalın çektiğinizin işareti olabilir.
 2. Espressonun rengi koyu kahveden sarımsı bir renge dönüşmelidir. Eğer işlem sonunda kahvenizin rengi aynı ya da işlem sırasında çok çabuk renk değiştirdiyse bu kahvenizin bayat ya da öğütülmüş kahvenin taneciklerinin boyutunun farklı olduğunun (tutarsızlık) göstergesi olabilir.

Espresso-Shot-01

İçin ve tadına bakın

Espresso shotınızı yudumlayın. Bunu hak ettiniz.
Ya da içine buharla kaynatılmış süt eklemek için sizleri böyle alalım

Kaynak : www.chefsteps.com

devam

Tags: , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑