Espresso Okulu, Katılımcılar

crew

Katılımcılar

Scott Callender, La Marzocco USA

Scott’u La Marzocco’nun pazarlama müdürü olduğu için değil, kolay kolay karşılayamayacağı tutardaki bir manuel espresso makinesini daha henüz profesyonelliğe adım atmadan önce alabildiği için seviyoruz. Bu makineyi Napa Vadisinin yukarısındaki evinin mutfağından kahve servisi yapmaya başlayarak bir kahve dükkanı işletebildiği, seyahat etmeyi çok sevdiği, mükemmel bir yazar, barista ve kahve tiryakisi olması sebebiyle seviyoruz. Kendisi bu eğitimi tek başına kaleme alarak, bütün Chefsteps ekibinin teşekkürlerini topladı.

Scott’un gençlik yıllarına ait, mutfağından espresso servis ederken görüldüğü fotoğrafı paylaşmak istiyoruz. Kendisi Napa Vadisinde hiçbir kahve dükkanı yokken, La Marzocco’dan aldığı espresso makinesi ile bölgedeki tek kafein kaynağı olarak büyük bir repütasyon kazanmış.

Sabahları çok erken kalkarak, işe gitmek üzere olan komşularına kahve hazırlamış. Çok havalı değil mi?

_DSC3426

Charles Babinski, G&B Coffee & Go Get Em Tiger

Charles küçük ölçekli bir işletme sahibi, üç kez Amerika barista şampiyonalarına katılmış ve Los Angeles’ta yaşayan eski bir Intelligentsia Coffee çalışanı. Kahve ile ilgili ilk kariyerine 10 sene önce New York’ta başlamış, daha sonra ise tutkusu onu Chicago’daki Intelligentsia’ya sürüklemiş. 2012 yılında ise partneri Kyle Glanville ile beraber LA’da iki küçük şirket açarak (“G&B Coffee” ve “Go Get Em Tiger”) kahve ile olan yolculuğuna halen devam ediyor.

Charles-B

Tags: , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesi2 Responses to Espresso Okulu, Katılımcılar

 1. Avatar Mehmet Ülker says:

  Mükemmel kahve için hangi kahve ve hangi makina gereklidir?

  • Mehmet Bey günaydın,

   Kahve göreceli bir lezzet. Bize göre mükemmel olan kahve size tamamen farklı gelebilir. Bu sebeple biz genel değerlendirme kriterlerini yazmayı tercih edeceğiz.

   1) Taze kavrulmuş, kısa bir süre açık havada, daha sonra ise tek yollu vana kullanan poşetlerde saklanmış ve min. 3-4 gün dinlendirilmiş, işinin ehli insanlarca kavrulmuş bir çekirdek
   2) Tanecik boyutunu eşit olarak koruyabilen, değirmen çapı 60mm’den geniş, ısınmayan ve düşük devirli bir değirmen
   3) Tutarlı bir dozajlama ve sıkıştırma (tamperleme)
   4) Çekirdeğin profiline uygun bir sıcaklıkta su (91-95C arası), uygun bir basınç profili (1-9 Bar arası basınç kullanımı)
   5) Uygun bir demleme oranı (1:1 – 1:3 arası, çekirdek profiline göre değişen)

   Özetlemek gerekirse, espresso okulu notları içinde gelen ekipman önerilerini okumanız ve kahve konusunda belirttiğimiz kriterlere uyan bir çekirdek kullanmanız, belli bir tecrübe ve el alışkanlığından sonra size mutlu edici sonuçlar yaratacaktır.

   Sevgiler,
   Kahvecandir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑