Espresso’nun Görsel Tarihçesi

Espresso’nun Görsel Tarihçesi

Big-Old-Machine-2

Chefsteps olarak her zaman mutfak ve pişirme ekipmanlarının yıllar içerisinde nasıl geliştiğine karşı meraklı olduk. Espresso makineleri için de ilgimiz aynı. Bu sebeple, La Marzocco’dan Scott Callender’a espressonun görsel tarihinin haritasını çıkartabilmek için yardım talebinde bulunduğumuzda, bizi yerlerinin giriş katında bulunan, neredeyse bütün antika espresso makinelerinin, fabrikanın aydınlatmaları altında, birarada tarih sırasına göre ahşap paletler üzerinde yer aldığı müzelerine davet ettiğinde hissettiklerimizi hayal edin.

Bu gizli hazinenin aslında La Marzocco’nun sahiplerinden birinin özel koleksiyonu olduğunu (Bu kişi aynı zamanda klasik İtalyan Gelato makinelerinin de koleksiyonunu yapmakta) ve neredeyse Dünya’nın en geniş çeşitliliğine sahip olduğunu öğrendik. Bu noktadan sonra yapabileceğimiz en iyi şeyi yapıp, fotoğraf makinelerimizi çıkardık ve sizler için özel bir çekim yaptık. Yazımızın devamında en popüler, tarihe damgasını vuran espresso makinelerinin fotoğraflarını bulacaksınız.

Not : Milan, Modena ve İtalya’nın birçok şehrinde görülmeye değer bir çok espresso müzesi olduğu aşikar. Bunların hepsinde bulunmasak da, kesinlikle birgün gideceğiz. Yolunuz İtalya’ya düşecek olursa, mutlaka en az birini ziyaret ederek, izlenimlerinizi bizimle paylaşın.

1906
19. yüzyılda kahve Avrupa’da patlayan bir iş haline gelse de, kahve demleninin uzun süren karmaşık prosesi, mucitleri hazırlama hızını arttırmak ve kahvenin kalitesini arttırmak için buhar teknolojisini uygulamaya itti. İlk mucitlerden Luigi Bezzera ve Desidero Pavoni, tek bir fincan kahveyi birkaç saniyede hazırlayan dikey kazanlı bir makine ürettiler. Bu makinenin adını da 1906 Milan fuarında “Café Espresso” olarak tanıttılar.

oldest-machine

1920
Bezzera ve Pavoni’den sonra birçok İtalyan mucit / mühendis, espresso makineleri üzerinde aşama aşama ilerledi. 1920 yılında Pier Arduino çok akıllıca bir pazarlama kampanyası başlatarak, sosyeteden bir çok erkek ve kadının espresso içip keyifli bir şekilde sohbet ederken göründükleri kareler yayınlattı. Bu kampanya lokal İtalyan lezzeti olan Espressoyu bütün Dünya’ya tanıtmış oldu.

1951
1951 yılında Achille Gaggia, 1.5-2 bar basınçlı ve dikey buhar kazanlı makinelere alternatif olarak 8-12 bar basınç üretebilen yaylı piston kullanan espresso makinelerini tanıttı. Yüksek basınç ile espresso hazırlamak, bizlere modern espressonun karakteristik özelliklerinden en önemlililerinden biri olan kremayı kazandırdı. Bu yeniliğin tek olumsuz tarafı, yay ile kurulmuş olan pistonların baristalarına yüzüne çarparak çok sayıda iş kazasına sebep olmuş olmasıdır.

Gaggia-Machine-2

Aşağıda Gaggia’nın Roma’da zamanında oldukça yoğun bir kafede kullanılan 6 gruplu espresso makinesini görüyorsunuz. Bıyıklı, ağzında sigara ile İtalyan baristaların yanyana dizilmiş, şık giyimli müşterilerine bu efsanevi alet önünde kahve hazırlarken hayal etmek hiç de zor değil.

Big-Old-Machine-2

1961
1961 yılında Ernesto Valente daha stabil bir demleme sıcaklığı elde etmeyi sağlayan ısı eşanjörlü ve sabit 9 barlık basınç sağlayan mekanik bir pompa kullanan bir makine icat etti. Bu teknoloji espresso hazırlama konusundaki tartışmasız en büyük gelişme olarak biliniyor.
Bize göre bu makinenin en şık parçası, eski Ferrari dizaynlarını ve Sophia Loren’in gençlik yıllarını anımsatan seksi, klasik bir İtalyan görünümü veren cam panel.

Ifaema-2

1970
1970 yılında La Marzocco’dan Giuseppe Bambi, ayrı birer buhar ve demleme kazanı bulunan ilk çift kazanlı GS modelini geliştirerek demleme konusunda sıcaklık stabilitesi ve daha yüksek hacimlerde kullanım imkanı sağladı. GS, bugünkü modern espresso makinelerinin de baz aldığı teknolojiye öncü olmuştur.

GS-thing

Bugün
Bugünün makineleri ise daha zeki, daha hassas ve her zamankinden daha güçlüler. Aşağıda, espresso makinelerinin Daniel Craig’i olarak bilinen La Marzocco’nun Strada modelinin fotoğrafını görüyorsunuz.

La-Marzocco-Current

Kaynak : www.chefsteps.com

devam

Tags: , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑