Published on Kasım 26th, 2014 | by Kahve Candır

Espresso Okulu

Eğer soğuk bir günde, üzerinde buharı tüten, sıcacık bir latteyi avuçlarınız arasına aldıysanız, ya da keskin tatlara sahip, fıstık ezmesi renginde bol kremalı bir espressoyu tadıp, yüzünüzde bir gülümseme belirdiyse veya bir kahve dükkanına kitabınızla dalıp, cappuccino siparişi verdiyseniz, o zaman kahve ile nasıl iletişim kurulabileceğini biliyorsunuzdur. Yaşadığımız şehir olan Seattle’da birçoğumuzun favori kahve dükkanları, kahve kavurucuları, baristalara ve espresso bazlı içecekleri var. Hangi dükkanların rahat koltukları olduğunu ve hangilerinin parlayan macbooklarla dolup taştığını biliyoruz. İşte bu yüzden, San Francisco ve New York şehri ile beraber Kuzey Batı Pasifik bölgesi, bütün Amerika’da espresso kültürüne öncülük etti. Espresso ritüeli yılın 8 ayı nadiren güneş gören şehrimizde yerel kültürümüzün tam ortasına yerleşmiş, her yaştan ve bütçeye sahip insanın, daha azıyla yetinemeyecek bir espresso kültürü oluşmuş durumdadır.

Espressoda temel teşkil eden malzemeler ne kadar basit görünse de, sonsuz varyasyon ile türetilebilir ve farklı tatlar yakalanabilir. Bunu söylerken elbette kahve içerisine konan şurupları ya da yağsız sütle hazırlanmış kremşantileri kastetmiyoruz. (bu seçenekleri yanlış olarak nitelendirmiyoruz). Biz sadece 3 farklı malzemeden bahsedeceğiz: Kahve, su ve süt. Kahve çekirdeklerinin nasıl kavrulduğu, nasıl öğütüldüğü, ne kadar süre ile ve hangi sıcaklıklarda demlendiği, fincanınıza girecek içeceğin niteliğini belirler. Sonuç itibariyle elde edeceğiniz içecek; yumuşak ve karamelimsi bir lezzete veya parlak, limonumsu bir ekşiliğe sahip bir espresso ya da bir cappuccino, flat white ya da macchiato da olabilir.

Chefsteps’te, espresso bağımlıları olarak bu konu hakkında bir eğitim hazırlamak istedik. Kimi çağıracağımızı biliyorduk. Merkezleri, mutfağımıza sadece 15 dakika mesafede olan elit İtalyan espresso makine üreticisi “La Marzocco” ile partnerlik üzerine anlaştık. La Marzocco ise, Los Angeles’da baristalık yapan ve bir kahve dükkanı işleten Charles Babinski ile temasa geçip, Seattle’a gelerek bize birkaç sihir göstermesi için teklifte bulundu. Sonuç ise, tarzında bir ilk olan, espresso ile ilgili bütün konuları işleyen, son derece kapsamlı bir espresso eğitimi oldu. Yanlışınız olmasın. Bu kaynağın eşi benzeri internet üzerinde yok. Espresso hazırlama hakkında birçok tavsiye ve ipucu içeren bu notlar, aynı zamanda aradığınız mükemmel içeceği sipariş edebilmenize, ekipman ve kahve çekirdeği seçimlerinize ve favori kahve mekanınızı bulabilmenize de yardımcı olacak.

Mükemmel bir espresso hazırlayabilmenin, neredeyse leziz bir yemek pişirmek kadar tatmin edici olduğunu farkedeceğinizi ve eğer bize biraz benziyorsanız, bundan sonra her fırsatta kahve denemeleri yapmak isteyeceğinizi düşünüyoruz.

Kaynak : www.chefsteps.com

devam

Tags: , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑