Published on Ekim 22nd, 2014 | by Kahve Candır

Dragon Brewer

Dragon Brewer Nedir?

Bu sefer sizlerle görüntü itibariyle çok daha şaşırtıcı bir ekipmanı paylaşacağız. İsmi Ejderha!

La Colombe Coffee’nin sahibi Todd Carmichael tarafından geliştirilen, geleneksel sifonlara alternatif bir ekipman olan “The Dragon” ile neler sağlanabildiğine gelin beraber bakalım;

1

Bu ekipmana ilk baktığımızda aynı sifonlarda olduğu gibi bir su haznesi (alt tarafta), kahvenin demlendiği üst alan (içerisinde filtre bulunan bölüm) ve sol tarafta ise vakum etkisini manuel oluşturmak için kullanılan bir piston görüyoruz.

Önce geleneksel sifon hakkında özet bir bilgi verelim. Yama ya da Hario model sifonlarda, alkol ya da bütan kullanan veya halojen ampullü bir ısıtıcıya ihtiyaç duyuluyor. Bu sayede alt haznede ısıtılan su, kahve ilave edilen üst hazneye basınç etkisiyle çıkıp, kahveyi arzu ettiğimiz süre boyunca demleyip, ısıtıcıyı kapattığımızda vakum etkisiyle alt hezneye geri filtreleniyor.

Carmichael, Dragon Brewer ile öncelikli olarak yönetilmesi çok zor olan su sıcaklığını ve vakum gücüne dayanan filtrelenme süresine müdahele etmek istemiş.

Bu alette en büyük farklılık, suyun önceden ısıtılmış olarak direkt kahve ile temas edeceği üst hazneye alınıyor olması. Aynı aeropressde olduğu gibi, ısıttığınız suyu kahvenin üzerine döküyorsunuz.

2

Devamında ise, fotoğrafta gördüğünüz iç içe geçmiş iki haznenin dışındaki bölüme su-kahve karışımının sıcaklığını düşürmek için soğuk su ekliyorsunuz. Bu metod ile, sifondaki yüksek sıcaklıklarda kahveden alınan istenmeyen aromalar alınmamış oluyor.

Soğuk suyu da ekledikten sonra, arzu edilen demleme süresi tamamlanınca, sol taraftaki pistonu pompalamaya ve vakum oluşturmaya başlıyorsunuz.

7-8 hamleden sonra alt haznede oluşan başınç ile kahveniz filtreleniyor. Bu süreyi değiştirmek tamamen oluşturacağınız vakum miktarına dayanıyor. Ne kadar çok pompalarsanız, o kadar hızlı bir filtreleme söz konusu oluyor.

3

Pistonun yanında gördüğünüz kırmızı parçalar ise vakumun oluşmasını sağlayan bir check valf görevi görüyor.

Özetle, bu ekipman ile daha kontrollü sıcaklıklarda, arzu ettiğiniz demleme ve filtreleme süresi ile kahvenizi elde edebiliyorsunuz.  Üstelik sifonlarda olduğu gibi yanıcı bir madde kullanmadan.

4

Bu şık ekipman ise kutusuyla daha da cezbedici bir hale getirilmiş. İçerisinde bir adet dijital terazi, 3 adet Carmichael’in La Colombe kahvesi, demleme ekipmanı ve filtreler geliyor. Bütün seti tek bir çanta içerisinde taşıyabiliyorsunuz. Üstelik çok da havalı!

Ekipmanı sipariş etmek isterseniz kaynak;

http://shop.lacolombe.com/collections/merchandise/products/dragon

Referanslar;

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑