Dört Kadıköy, Moda

Dört Kadıköy, Moda

Tekrar Anadolu yakasındayız. Kadıköy’ün yeni gözdesi Moda’da daha yeni açılmış olan Dört Kadıköy’ü tanıyoruz.

Bizleri burada Neylan ve Fahri karşılıyor ve sohbetimize başlar başlamaz dükkanın adının nereden geldiğini soruyoruz. Kendileriyle beraber bir çift arkadaş grubunun, kendi mekanlarında misafir ağırlayarak kahve içme hayali, İspanya’da ve Portekiz’de 3 yıl geçirdikten ve sokaklardaki kahve kokusunu içlerine çeke çeke iyice kabarmış ve bu noktaya kadar gelmiş.
Sadece bir haftadır açık olan Dört Kadıköy’de yüksek tavanlı, ferah bir kahve dükkanı ile karşılaşıyoruz. Geniş mutfak tezgahı, sigara içilebilen ön balkon alanı ve uzun toplantı masası en çok dikkatimizi çeken özellikler oluyor.

1

Özel olarak hazırlattıkları soğuk kahve (cold brew) demleme kulesi, Coreca / Astoria model bir espresso makinesi, Hario V60 pourover / filtre kahve ekipmanları, Syphon, Aeropress, Chemex ve French Press kahve demleme ekipmanları ile Avustralya Melbourne’da 4 sene yaşamış ve daha sonra Istanbul’da da kahve tecrübesi edinmiş Emre isimli Baristaları burada buluşuyor.

2

Dört Kadıköy’de bulabileceğiniz kahve çekirdekleri;
• Costa Rica Tarazzu
• Colombia Supremo
• Guatemala Antigua
• Ethiopian Yirgacheffe
• Dört Kadıköy Blend

3

Kahve dışında, siyah, beyaz ve yeşil çayların yanısıra, 4 Kadıköy’e özel 4 mevsim için ayrı ayrı karışım bitki çayları da mevcut.

İleriki dönemlerde dükkan içerisinde belirli günlerde, uzun toplantı masalarında misafirleri ile biraraya gelerek söyleşiler, yabancı dilde (şimdilik İspanyolca) sohbet akşamları ve film geceleri düzenlemeyi düşünüyorlar.

4

Dört’de bulabilecekleriniz sadece içeceklerden ibaret değil. Hem tatlı hem de tuzlulardan lezzetli çeşitler mevcut. Kişler, çikolata soslu ve vanilya dondurmalı brownieler ve cheesecakeler lezzetli kahve ve çaylara eşlik ediyor.
Şimdilik hayalleri ise, modada bir mahalle kahvecisi olabilmek. Yerlerini de hemen tarif edelim;
Moda’da eskiden Mc Donald’s havuzu olarak da bilinen, şimdilerde bir süs havuzu bulunan meşhur bir meydan‘dan Rock Bar ve Belfast’a doğru inerken, karşınıza gelen ayrımdan sola giriyorsunuz. Hemen sağ tarafta Dört Kadıköy’ü göreceksiniz.

5

Adres :
Caferağa Mah. Ressam Seref Akdik Sok. No:19 Kadikoy, İstanbul

Tags: , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑