Cafe Cubano

Cafe Cubano Nedir?

Cafe Cubano, espresso makineleri Küba’ya ithal edildikten sonra yerel halkın espresso’yu kendi damak tatlarına göre yorumlaması sonucu ortaya çıkmıştır. Standart bir espresso’dan tek farkı, hazırlanırken kahvenin içerisine ince bir katman esmer şeker ekleniyor olmasıdır.

Cafe Cubano, Küba’da, Miami, Tampa ve Florida gibi şehirlerde akşamüstü veya kahvaltıdan hemen sonra içilen bir kahve çeşididir. Türkiye’deki Türk kahvesi gibi sosyal bir yanı da vardır.
Cubano tipi espresso’da tercih edilen çekirdekler, İtalya’da ve İspanya’da alışılmış şekilde daha koyu kavrulur. Espresso makinesinin basıncı ile eklenen şekerin yapısındaki sukroz, hidrolize olarak kahveye karışır ve espresso’ya sonradan şeker ilave edilmesine kıyasla, daha koyu bir kıvam ve daha tatlı bir lezzet sağlar.

Evde hazırlanmak istendiğinde, moka pot ile suyun kaynamasından sonra oluşan ilk kahve ve toz şekeri koyu bir krema kıvamına gelene kadar hızlı hızlı karıştırıyorsunuz. Hazırladığınız kahvenin üzerine ise espresso kreması gibi dökerek servis ediyorsunuz.

Cafe Cubano Varyasyonları:

Cortadito

Cortado’nun ispanyolcasıdır. Espressonun üstüne 1/1 veya 1/2 oranında köpürtülmüş süt ilave edilerek hazırlanır. Cortado’dan tek farkı, tatlandırılmış olmasıdır.

Cafe Con Leche

Sütlü kahve’nin İspanyolca’sıdır. Hazırlanan Cubano yanına bir bardak sıcak süt servis edilir. Damak tadına ve arzu edilen koyuluk seviyesine kadar süte espresso ilave edilerek karıştırılır. Küba’da kahvaltıda oldukça popüler olan tereyağlı ekmek ile beraber sıklıkla içilen bir kahve çeşididir.

Colada

4-6 shot Cubano’nun köpük bir bardakta, yanında tek porsiyonluk plastik ya da karton espresso bardakları ile servis edilen şeklidir. Kalabalık gruplarca, paylaşımı ifade eden bir varyasyondur.

Tags: , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesi2 Responses to Cafe Cubano

 1. Avatar Ahmet Hüseyin SARSIK says:

  Merhabalar

  Bu akşam deneme fırsatım oldu. Normalde espressoyu şekersiz içerim. Çok farklı ve çok güzel bir kahve oldu.

  Çok teşşekkürler.

  • kahvecandir kahvecandir says:

   Sitemizi gezmenize, yazımıza vakit ayırmanıza ve denemenize çok mutlu olduk Ahmet Bey.

   Afiyetler olsun, daha sırada 25’e yakın kahve yazımız var. Takipte kalın 🙂

   Kahvecandir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑