Cortado

Cortado Nedir?

Cortado, az miktarda ısıtılmış süt eklenerek servis edilen tek shot espresso’dur. İspanyol kökenlidir ve “kesmek” fiilinden gelmiştir.

Cortado, Macchiato’yla benzerlik gösterir. Amerika’da popüler olan tarifinde; süt 1:1 veya 1:2 oranında espresso’nun üzerine eklenir.

Portekizce’de “Pingo” veya “Garoto”, Fransızca’da “Noisette” olarak geçer. Amerika’da ise “Gibraltar” olarak isimlendirilir. Gibraltar, San Francisco’da ve California’da ilk defa Blue Bottle Company daha sonra da Ritual Coffee Roasters isimli kahve dükkanlarında cortado’nun Libbey-Owens-Ford isimli cam bardakta servis edilmesiyle ismini kazanmıştır.

cortado1

Küba’da Cortadito olarak bilinen bu içecek, metalden halka tabanlı ve yine ince metal tutma sapından oluşan özel bardaklarda içilir. Küba’lıların hayatında önemli bir yere sahiptir.

cortado2

Macchiato’da sadece süt köpüğü ilave edilirken, Cortado’da espresso ile 1:1 oranda süt bulunur. Bu sebeple minyatür bir cappuccino olarak da tanımlanabilir. Avustralya’da içilen Piccolo Latte veya bir küçük versiyonu Piccolo’nun Cortado’dan farkı ise, espresso yerine daha az su ile çekilen ristretto’nun kullanılıyor olmasıdır.

Son olarak Portekiz’de içilen Galao isimli kahve, cortado’nun 1 ölçek daha fazla süt ilave edilerek hazırlanan versiyonudur.

Tags: , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑