Coffee Brew Lab, Beyoğlu, İstanbul

Coffee Brew Lab, Beyoğlu, İstanbul

1

Geçen haftasonu İstanbul 3. dalga kahvecilerinin en yenisi olan “Brew Lab” adlı Speciality Coffee Shop’u ziyaret ettik.

2

Bu özel kahve dükkanının sahibi ve işletmecisi olan Gizem Hanım ve Uğur Bey’le olan sohbetimize, ödüllü baristaları Özkan Yetik de eşlik etti.3

2011 yılında Türkiye barista şampiyonu, 2012 ve 2013 yıllarında ise üst üste Latte-Art şampiyonu olan Özkan, sınırlarını aşıp artık ülkemizi Dünya genelinde temsil etmeye başlamış.

İçeriye adımımızı atar atmaz, tıpkı adı gibi adeta laboratuvarları andıran mis gibi kahve kokulu bir ortamla karşılaştık.

Dükkanın daha önünde sizi kocaman bir tabela karşılıyor. “Our Espresso is handmade on a La Marzocco” 4 diyor tabelada. Övünmekte haklılar çünkü “La Marzocco – Strada” markalı espresso makinası çok üst düzey, özel ve oldukça da pahalı bir ekipman. Üstelik şu an için Türkiye’de sadece 4 kahve dükkanında bulunuyor.

Bu mükemmel ekipman ile şampiyon bir baristanın buluşması ise ortaya enfes bir sonuç çıkarıyor.

Coffee Art videosu için lütfen tıklayın

Özkan, kahve yapımında kullandıkları 4 çeşit kahve çekirdeği olduğunu, bu çekirdekleri de kademe kademe yoğunluğu artan tipte seçtiklerini anlattı. Yani hafif yoğunlukta aromalar olduğu gibi, koyu kahve sevenlere de özel değişik alternatifler sunulabiliyor.

Bu çekirdekler bayatlamasına izin verilmeden küçük miktarlarda alınarak, her biri tercih edilen demleme usulüne göre, özel olarak kavrulup öğütülüyor. Yani herşey neredeyse kişiye özel.

Soğuk Demleme (Cold Brew), Sifon (Syphon),Aeropress, Hario V60, Espresso, Latte, Filtre Kahve ve Türk Kahvesi çeşitlerine sahip dükkanda biz de, müdavimlerinin en çok övdüğü soğuk demleme kahvelerini denedik.

Capture

Brew Lab bir kahve dükkanı evet ama sadece kahve de değil. Burada birbirinden farklı 6 değişik çay çeşidi de (Bai Mudan White, Jasmin Dragon Pearl, Rooibos Bourbon Vanilya, Rooibos Orange Truffle, Ginger Lemon ve Darjeeling), yine kendilerine has bir sunumla servis ediliyor. (Kahve içemeyip, yine de ben burayı görmeliyim diyen meraklılarına duyurulur :))

caylar

Servis için kullanılan mavi bardaklar ile, “take-away” olarak adlandırılan karton bardaklar birebir ölçüdeler. Yani otursanız da, acele ile kahvenizi alıp çıksanız da içecekleriniz aynı ölçekte ve aynı lezzette sunuluyor.

Bütün sunum araçları özenle ve üstlerinde kendi logolarını taşıyan yaratıcı parçalardan oluşuyor.

8

Biraz da içerideki atmosferi paylaşalım.

Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, verimli kullanılmış ve harika bir aydınlatma ile süslenmiş bir ortam söz konusu. “Low Light Bulb” diye adlandırılan ampüller gözleri yormuyor. Müzik, sohbeti zorlaştırmıyor.

9

Bir diğer hoşumuza giden sunum araçları ise, en acılı olan hesap konusuyla ilgili 🙂10

Hesap, kahve ile ilgili birbirinden farklı kitaplar arasında, kitap ayırıcısı niteliğinde hoş bir şekilde takdim ediliyor. Bu vesile ile misafirlerini de daha fazla kitap okumaya davet ediyorlar.

 

 

Bütün bu yukarıda geçenleri özetlemek gerekirse, kahvelerini ve özellikle sunumlarını çok beğendiğimiz, neredeyse bütün kahve demleme ekipmanlarına sahip, merak ettiğiniz bütün soruları sıkılmadan anlatmaktan keyif alan, güleryüzlü genç çalışanların bulunduğu tertemiz bir kahve dükkanı Coffee Brew Lab.

Yerleri, İstiklal caddesi üzerindeki Galatasaray lisesinin yanından aşağıya inen yolda, sol tarafta bulunuyor.

Adres : Kuloğlu Mahallesi Yeniçarşı Caddesi No 5B Beyoğlu (Yeniçarşı), İstanbul

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesi2 Responses to Coffee Brew Lab, Beyoğlu, İstanbul

  1. Avatar Gülşan says:

    İnternette bu cafenin adresini ararken sizin bloğunuzu buldum. Çok da mutlu oldum. Kahve ailemden sonra geliyor hayatımda 🙂 Böyle özenli ve bilgi dolu bir site hazırladığınız için de ayrıca teşekkürler. Çok başarılı buldum. Her yerden takipteyim :))

    Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑