Tüm Makaleler

Published on Mayıs 5th, 2014 | by Kahve Candır

0

Kahvenin öyküsü…

Dünya’da petrol’den sonra en büyük ticaret alanını oluşturan kahvenin hikayesini hiç merak ettiniz mi? Bakın nerelere kadar uzanıyor ;

injeraBilindiği kadarı ile ilk olarak 11. yüzyılda Etiyopya’da doğal olarak yetişen kahve bitkisi, yerli halkı tarafından taneleri değirmende çekilerek elde edilen un ile bir çeşit ekmek (Injera) yapmak için kullanılıyormuş. Bir diğer kullanım alanı ise, meyvelerinin kaynatılarak suyunun tıbbi amaçlı olarak içilmesiymiş. Kahve bu sebeple o dönemlerde sihirli meyve olarak adlandırılıyordu.

Kahve, ünüyle birlikte hızla Arap Yarımadası’na yayıldı ve 300 yıl boyunca Habeşistan’da keşfedilen yöntem ile içilmeye devam edildi. 14. yüzyılda ise yepyeni bir keşif ile ateşte kavrulan kahve çekirdekleri, ezildikten sonra kaynatılarak içime sunuldu. Kahve’yi ilk olarak işleyip içmeye başlayan Yemen’deki sufi tarikatıdır. Buradan 1470’li yıllarda Aden’de, 1510’da Kahire’de, 1511’de Mekke’de görülmüştür.

Turkish-Coffee-House-1Yavuz Sultan Selim döneminde (1517) Yemen Valisi Özdemir Paşa, Yemen’de içtiği ve çok sevdiği kahveyi İstanbul’a getirmiş. Kahve, kısa zamanda itibarlı bir içecek olarak saray mutfağında yerini almış ve büyük ilgi görmüş. Saray görevleri arasına “kahvecibaşı” adında bir de rütbe eklenmiş. Padişahın ya da bağlı olduğu devlet büyüğünün kahvesini pişirmekle görevli olan kahvecibaşı, sadık ve sır tutmasını bilenler arasından seçilirmiş. Osmanlı tarihinde kahvecibaşılıktan sadrazamlığa yükselenlere bile rastlanmış!

Saraydan konaklara, ardından evlere giren kahve, İstanbul halkının kısa sürede tutkunu olduğu bir lezzet haline geldi. Satın alınan çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulup, dibeklerde dövüldükten sonra cezvelerde pişiriliyordu.

1544 yılında İstanbul’da Tahtakale’de iki Suriyeli Arap ilk kahvehaneyi açmışlardır. İstanbul’a gelen Venedikli tacirler, çok sevdikleri bu içeceği Venedik’e taşıdı. Böylece Avrupalılar kahveyle ilk kez 1615’te tanışmış oldu. Önceleri limonata satıcıları tarafından sokaklarda satılan kahve, 1645’te açılan İtalya’nın ilk kahvehanesinde yerini aldı. Kısa zamanda sayıları hızla çoğalan bu kahvehaneler de; diğer pek çok ülkede olduğu gibi özellikle sanatçıların, öğrencilerin ve her kesimden halkın bir araya gelerek sohbet ettikleri en gözde yerler oldu. Kahve Paris’e 1643, Londra’ya 1651’de ulaştı.

Referanslar :
http://tr.wikipedia.org

Tags: , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑