Cafe Crema

Cafe Crema Nedir?

1980’lerde güney İsviçre’de ve kuzey İtalya’da popüler olan “caffe crema”, büyük espresso olarak anılmaktaydı.

Özetle anlatmak gerekirse, espresso ile aynı miktar kahve üzerinden (fakat daha iri taneli çekilmiş  olarak) 180-240ml (6-8oz) basınçlı su geçiçerek hazırlanıyor.

Americano veya Long black ile benzerlik gösterir ancak bu kahveler sulandırılmış espresso iken, cafe crema tamamı kahveden geçirilerek demlenen bir karışım olduğundan, lezzet profili tamamen farklıdır.

Ristretto, espresso, lungo, ve caffè crema’nın kabaca hacim oranları 1:2:3:6 olarak geçer. Doppio ristretto 1 oz/30 ml (hacmin büyük bir kısmı kremadır), espresso 2 oz/60 ml,  lungo 3 oz/90 ml, ve caffè crema 6 oz/180 ml’dir. Ancak caffè crema’nın hacmi farklı bölgelerde değişiklik gösterebiliyor: 4–8 oz (120 ml–240 ml).  Çözünen bileşiklerin konsantrasyonu anlamında bu kahve, lungo ile filtre ya da pour over kahve arasında kalmaktadır.

cafecrema

 

 

 

 

 

 

Caffe crema, espressodan daha kalın bir öğütülmüş kahve gerektirdiğinden, Avustralya ve birkaç ülke’deki kafeler haricinde menülerde pek rastlanan bir içecek değildir.

Caffe crema hazırlamak için kahve çekirdeklerini filtre kahvede olduğu gibi öğütmeli, espressoya göre tamper ile daha az sıkıştırmalısınız. 35-40sn basınçlı su uyguladığınızda, akışkanın rengi çok açık sarıya ulaşana kadar işleme devam edebilirsiniz. Sonunda elinizde 180 ml civarında bir kahve olacaktır. (Kahve taneleri daha az sıkıştırıldığı için, 35-40 sn içerisinde daha fazla su akışı olacaktır.)

Tags: , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiOne Response to Cafe Crema

  1. Avatar Yücel says:

    Sanırım bir ismi de coffee-shot. Daha kalın bir çekim ile daha uzun sürede demlenen espresso.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑