Brezilya Kahveleri

Kahve Varyeteleri / Çeşitleri

Kahve, bitkisinin yetiştirildiği topraklara göre ayrılır. Kahvenin karakterinde iklim, hava, toprak ve yükseklik kadar, bitkinin yetiştirilmesi ile ilgili alışkanlıklar, gelenekler ve farklılıklar da önem taşır.

Kahve bitkisinin yetiştirildiği başlıca ülkeler aşağıdaki gibidir;

Brezilya, Kolombiya , Kosta Rika, Guatemala, Hawaii, Hindistan, Jamaika, Java, Kenya, Meksika, Panama, Papua Yeni Gine, Peru, Sulawesi, Sumatra, Tanzanya, Yemen

Brezilya

Brezilya, dünyanın en büyük kahve üreticisidir. Dünya kahve üretiminin %40’ına sahiptir. Genellikle bu miktar, düşük kalite Arabica ve Robusta kahvelerinden oluşur. Kahve, nüfusun en önemli geçim kaynaklarından birisidir. Burada üretimi satın alanlar, kahvenin kalitesinden ziyade miktarına ve fiyatına odaklanmış durumdadır. Bu sebeple Brezilya kahveleri genellikle marka kahve zincirleri ve teneke içerisinde saklanan, sıcak suda çözünebilen granül kahve markaları tarafından rağbet görmektedir.

Brezilya’da kahvenin kalitesinin düşük olması genellikle meyvelerin bitkilerden makineler ile toplanıyor olmasından kaynaklanır. Olgunlaşmamış meyvelerin hasata dahil olduğu süreçte kalite düşer.

Ayrıca, rakımın düşük olması ve yetiştirilen toprağın volkanik minerallerden yoksun, kırsal kesime ait olması da bir diğer etkendir.

Brezilya’da bulabileceğiniz çok yüksek kalitede kahve çekirdekleri de mevcuttur. Yumuşak, fındıksı ve asiditesi düşük, çikolata notları veren kahveleri espresso’ya büyük bir lezzet katmaktadır. Kuru işleme yöntemiyle kurutulan bu çekirdekler, dışındaki meyvenin aromalarını bünyesinde toplar ve kahveye mükemmel bir gövde kazandırır.

Yetiştirilen Bölgeler
Minas GeraisSao Paulo,Espirito SantoRio De Janerio, Bahia, GoiasRondoniaParana

Rakım (m)
800-1200

Genel Profil
Yumuşak içimli, fındıksı, asiditesi düşük

Kahve Üretimi (lbs.)
 
3,586,440,000

İhracat (lbs.) 
3,053,820,000

Botanik anlamda çeşitler:

Bourbon, Typica, Caturra, Catuai, Catimor, Maragogype ve diğer popüler olmayan çeşitler.

Bourbon

bourbon

Fransız kolonisi olan Reunion adasından doğan bu varyete Typica’nın doğal mutasyonu sonucu elde edilmiştir. Gövde ve dalları arasındaki açı daha dar olduğundan Typica’dan daha az konik meyvelere sahiptir. Typica’ya göre daha yoğun dallı bir yapısı olduğu için de verimliliği yaklaşık %20-30 daha yüksektir. Meyveleri daha küçük ve yoğundur. Bu avantajları sebebiyle Typica’nın yerini almıştır.

Typica

Typica

İlk olarak Yemen’de yetiştirilen konik bir şekle ve kısa saplara sahip olan, bu sebeple de düşük verimliliğe sahip olan bir türdür. Meyveleri koyu ve uzundur. 1970 yılında üretim Caturra ile yer değiştirmiştir. Bu tip daha üretken genlere sahiptir.

Caturra

Caturra

Bourbon varyetesinin doğal mutasyonu sonucu oluşan Caturra, Brezilya’da Minas Gerais bölgesinde keşfedilmiştir. Boyutunun küçük olması sebebiyle cüce Bourbon olarak da anılan bu kahve, Bourbon’dan daha fazla ve daha kısa saplara sahiptir. Bu sebeple aynı alanda daha fazla meyve verebildiği için Bourbon’a göre daha verimlidir. (Hektar başına ağaç yoğunluğu)

Catuai

Catuai

Catuai yüksek rakımda yetiştirilen bitkilerin maruz kaldığı doğal etkenlere yüksek dayanımlı ve oldukça verimli bir çeşittir. İlk defa Brezilya’da Mondo Novo ve Caturra varyetelerinin hibriti olarak tanınmıştır.

Catimor

Catimor

Catimor, Timor ve Caturra hibritidir. İlk defa Brezilya’da verimliliği arttırmak ve hastalıklara karlı daha dayanıklı bir çeşit bulabilmek amacıyla geliştirilmiştir. Tadım notları, diğer varyetelere göre bileşenlerinden biri olan Timor soyuna ait Robusta’nın varlığı nedeniyle daha düşüktür.

Maragogype

Maragogype

Portekiz’de 1959 yılında yaratılmıştır. Bu çeşit Caturra ve Timor hibritlerinin çapraz aşılanması ile verimliliği ve dayanıklılığı arttırmak üzere hazırlanmıştır. Brezilya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

İşlenme şekilleri:
Kuru, yarı yıkama, yaş işleme

Referanslar;

  • http://cafeimports.com/
  • http://stumptowncoffee.com/

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the Author

Kahve Candır

Düşkünlerine özel kahve blog sitesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑