İnceleme

Published on Kasım 29th, 2017 | by Kahvecandir

0

ROCKET GIOTTO Evoluzione V2

Sınırlı denebilecek espresso makinesi tecrübelerimize göre makinelerde segmentasyonun yapıldığı 3 ana başlık söz konusu.

Bunlar makinelerin kazan yapısı, kullanılan pompa tipi ve bu ekipmanların ısıtıcı eşanjörler, grup başlıkları ve pompalar ile koordinasyonunu sağlayan beyin ya da devrelerin yapısı ile tanımlanıyor.

Şu ana kadar tek bir makineyi incelemiştik. Bu sefer aynı modelden ilerleyerek Giotto’un rotasyon pompalı modeli Evoluzione V2’yi Espresso Perfetto sayesinde sizlerle buluşturuyoruz.

Günaydın! Rocket Giotto Evoluzione V2 tanıtım yazımız yakında... Takipte kalin ??#rocket #rocketgiottoevoluzionev2 #rocketespressomilano #espressoperfettotr #espresso #ristretto #latteartgram #latteart #latte #cappuccino #acmecups #askstupidquestions #macap #m4d #costasofsweden #idrdoser #intelligentdoser #tamper #kahve #kahvecandir #kahvekeyfi #coffee

Paketleme ve Kurulum

Ambalaj ile ilgili dikkatinizi çekecek ilk konu ağırlığı olacak. Bir arkadaşınız yardım etmiyorsa, tek başınıza kaldırmamanızı şiddetle öneriyoruz. :)

Rocket’in bütün modelleri oldukça esnek ve dayanıklı straforlarla kaplanmış olarak ulaşıyor.

Ambalajın kapağını açtığınızda makinenin üzerinde bütün parçaların bulunduğu kutusunu görüyorsunuz.

Kutu içerisinde bulunanlar;

  • Tek ve çift musluklu portafiltre
  • Temizlik fırçası
  • Kurulama bezi
  • Kullanım kılavuzu ve dvd
  • Backflush / kör tapa
  • Espresso kaşığı
  • Alüminyum Tamper

Heavenly delivery 3

Aksesuar kutusunu kaldırdığınızda ise parlak gövdesi ile makineyi göreceksiniz. Dikkatli bir şekilde kaldırdıktan sonra ise kutunun dibinde su şebekesi ve drenajı için bağlantı yapabileceğiniz hortumlar yer alıyor.

Tezgahınıza makineyi yerleştirdikten sonra tek yapmanız gereken, su başlantısını yapmak veya 2.9 litrelik su deposunu birkaç kez çalkaladıktan sonra içme suyu ile doldurup fişe takmak. Geri kalan herşey makine ısındıktan sonra kullanıma hazır.

Giotto Evoluzione, su tankını kaldırdıktan sonra göreceğiniz bir minik manivela ile şebeke suyu kullanımı veya tank kullanımı seçimini sunabiliyor.

Su tankını iki yanında bulunan siyah plastik çubuklardan tutarak dikkatli ama sert bir şekilde çekerek çıkarabiliyorsunuz. Bu noktada beklediğinizden biraz fazla kuvvet uygulamanız gerekebilir.

Makinenin bütün bağlantılarını yaptıktan sonra ısınması yaklaşık 20 dakika kadar sürüyor. Bu ısınma süresinin ardından, portafiltre (kaşık) üzerinde takılıyken min. 200ml kadar suyu boşa akıtmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde hem portafiltre ısınacak hem de grup başlığını ısıtarak, içerisindeki fazla ısınmış suyu sirküle etmiş olacaksınız.

Grup başlığının iki yanında birer adet manometre göreceksiniz. Bunlardan biri kazan basıncını, diğeri ise pompa basıncını gösteriyor.

cellini_evoluzione1_2

Grup başlığı ile bir önceki yazımızda E61 modeline oldukça detaylı bir şekilde değinmiştik. Bu bölümde tekrar etmeyeceğiz.

Bir önceki yazımız için http://www.kahvecandir.com/rocket-giotto-v3-plus/

Makinenin üzerindeki fincan ısıtma alanı da birebir aynı, plastik çerçevesi ile birlikte geliyor. Opsiyonel olarak bütün Rocket modellerinde olduğu gibi paslanmaz çelik versiyonunu sipariş edebiliyorsunuz. Sadece R58 modeli çelik çerçeveli olarak satılıyor.

Makineyi kullanmaya başladığınızda ilk fark edeceğiniz, rotasyon pompanın sağladığı sessizlik olacak. Aynı zamanda manuel kaldıraçlı Rocket modellerinin bir özelliği olan ön demleme sürecinde de üzerindeki pompanın sağladığı tutarlı basınç sayesinde daha kontrollü bir ön demleme elde edebiliyorsunuz.

Biz hazırladığımız bütün kahvelerde 2-3sn kadar ön demleme uygulayıp, olumlu sonuçlar aldık. Siz de kendi kahve çekirdekleriniz ile farklı sürelerle kendi denemelerinizi yapabilir, burada bizimle paylaşabilirsiniz.

Makinenin drenaj çekmecesi V3 Plus ile aynı ebatlarda. Bize göre yeterli büyüklükte. Temizliği ise oldukça rahat. Üst kapağı kaldırdıktan sonra su altında eliniz ile hafifçe durulamanız yeterli oluyor. Bu alanın haznesi yaklaşık 750ml kadar.

Yine V3 Plus üzerinde görülen yalıtımlı buhar çubuğu ve musluk standart olarak Evo. modelinde de mevcut.

2 delikli buhar çubuğu, makine ısındıktan sonra yaklaşık 10-15 sn. sonra boşta çalıştırılır ise, sütü köpürtürken daha iyi sonuçlar elde ediliyor. 2. ve sonraki denemelerde ise herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.

Musluktan ise Amerikano hazırlamak üzere su almak istediğinizde büyük bir bardak tercih ederseniz en fazla 250-300ml su alabildiğinizi fark edeceksiniz. Bu sebeple çay ya da büyük boyutlu kahvelerinizde suyunuzu ayrı bir kaynaktan almanızı öneririz.

Giotto Evo. V2 modelinde suyun azaldığını belirten bir de sensör mevcut. Su azaldıktan sonra makinenin yeşil ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Bu da bizce önemli ve güzel bir özellik.

Rotasyon tip pompanın ve Rocket’in sunduğu özelliklerinden bir diğeri de pompa basınç ayarı. Makinenin sağ alt tarafında bir somun göreceksiniz. Bu somunu saat yönünde çevirdiğinizde basınç artıyor, aksi yönde ise azaltabiliyorsunuz. Dikkat, bu ayarı yaparken muhakkak manometreli bir portafiltreniz olması gerekir. Aksi takdirde makineye zarar verebilirsiniz.

234

Son olarak, eğer böyle bir makineye sahip olacaksanız, size bir diğer tavsiyemiz musluksuz / naked portafiltre de almanız olacak. Neden mi?

Bu makine gerçekten mükemmel sonuçlar veriyor ve bu sonucu muhakkak musluksuz bir portafiltre ile görmek isteyeceksiniz. Bize inanmıyorsanız, aşağıdaki fotoğraf ne demek istediğimizi daha iyi anlatacaktır :)

Naked portafilter için Espresso Perfetto firmasının web sayfasını ziyaret edebilir, online olarak alışveriş yapabilirsiniz.

Günaydın! Daha güzel bir manzara olabilir mi? www.kahvecandir.com #rocketespressomilano #espressoperfettotr #espresso #ristretto #latteartgram #latteart #latte #cappuccino #pasabahce #askstupidquestions #macap #kahve #kahvecandir #kahvekeyfi #coffee #naked #nakedportafilter #doublespresso #espressoporn #crema #thick

Özellikler;

Çift dolaşım sistemi / Termosifon sistem

3 bar kazan manometresi ve 16 bar pompa manometresi

Manuel kaldıraç tetiklemesi ile ön demleme imkanı (Pre-infusion)

1,8 lt Bakır kazan / 1200 W Isıtma

Sirai Endüstriyel tip preostat

Procon Endüstriyel santrifüj tip pompa

Faema E61, Pirinç/kromaj grup başlığı

Paslanmaz çelik, parlatılmış gövde

2,9 litrelik emme ventilli su tankı

Ölçüler / G:330 mm., Y:350 mm., D:420 mm

Ağırlık : 28.10 kg.

Markanın Türkiye temsilcisi Espresso Perfetto firmasına, bu güzel makineyi bizimle buluşturdupu için teşekkür ediyoruz :)

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
  • Translate:

  • Instagram

  • Son Yazılar