İnceleme

Published on Kasım 29th, 2017 | by Kahvecandir

0

BARATZA Preciso Elektrikli Kahve Değirmeni

Bu sitenin okurları arasında muhakkak evinde ya da ofisinde en az bir adet kahve demleme ekipmanına sahip bir kitle olduğuna eminiz.

Aynı zamanda taze kahvenin önemini, kahvesini demlemeden hemen önce öğütmesi gerektiğini bilen bir topluluğumuz olduğunu da düşünüyoruz.

Bu sebeple tanıtım yazımızı bunları dikkate alarak hazırlamak istedik.

Öncelikle elektrikli öğütücülerin, el değirmenlerinden farkını basit bir anlatımla izah etmeye çalışalım.

El Değirmenleri

El değirmenlerinin en büyük avantajı şüphesiz ki ucuz oluşu. Türkiye’de Sözen marka el değirmenleri ile beraber yurtdışından gelen Hario Mini mill ya da bir boy büyüğü Skerton, Yine Japon Porlex el değirmenleri ile, kullanıcıların yorumlarına göre optimize edilmiş Alman Comandante veya Kickstarter platformunda olay yaratan Handground değirmenleri biliniyor.

El değirmenleri, şüphesiz ki kısıtlı miktarda kahve tüketen ve bütçe ayıran kesim için harika bir çözüm sağlıyor.

Ancak tüketim miktarı arttıkça, özellikle evinizde espresso makineniz var ise, bir süre sonra el değirmeni kullanmaktan usanabiliyorsunuz. Çünkü 18gr’lık bir portafiltre sepetini doldurabilmek için, yüksek bir efor sarfederek min. 5-6 dakika boyunca kahve öğütmeniz gerekiyor.

Sabahları uyandığınızda, haliyle koşuşturmaca halindeyken bu işlem için 5-6 dakikanızı ayırmak istemeyebiliyorsunuz. :)

Üstelik ince  öğütülen çekirdekler 5-6 dakika sonra tazeliğini de kaybetmeye başlıyor. Bu da espressonuzdan eldeedeceğiniz aromalar ve kremayı etkileyen önemli bir unsur.

Bir diğer sorun ise, espresso veya drip seçenekleri dışında daha kalın öğütme ayarlarına yönelmeniz halinde, parçacık boyutlarının eşit olarak elde edilemiyor oluşu.

Bu sorun bazı değirmenlerde spesifik yollarla bir miktar aşılabiliyor ancak sonuç hiçbir zaman mükemmel olamıyor.

French Press, Kalita Wave, Chemex gibi demleme ekipmanlarının gerektirdiği Medium-Coarse arası seçeneklerde,kahvenizi demledikten sonra tepede büyük parçacıkların kaldığını görüyorsunuz. Bu da demlediğiniz kahvede hem aromaları hem de lezzeti olumsuz anlamda etkileyebiliyor.

Büyük kalan tanecikler, ufaklara göre gerektiği kadar demlenemiyor, demleme süresi büyük taneciklere göre düşünüldüğünde  ise, ufak tanecikleri kahveyi acılaştırıyor.

Bütün bu sebepler nedeniyle, daha kaliteli ve hızlı bir sonuç için elektrikli değirmenler ön plana çıkmaktadır.

Elektrikli Kahve Öğütücüleri

Kahve öğütücülerinde espresso okulu notlarımızda da bahsedildiği gibi aşağıdaki şekilde sıralanan seçim kriterleri mevcuttur.

  • Öğütücü Tipi
  • Değirmen çapı
  • Değirmen tipi
  • Devir Hızı

Öğütücü Tipi

İki çeşit kahve öğütücü vardır. Bıçaklı tip ve değirmenli öğütücüler. Öğütücülerin ilkel versiyonları elektronik olup, kahve çekirdeklerini yüksek hızda dönen bıçaklar ile öğütür. Bu yöntem hızlı ve elverişli iken, espresso için tanecik boyutu anlamında muntazam bir öğütüm sağlayamaz. Eğer çok uzun süre öğütülürse, halihazırda parçalanmış olan taneler toz kıvamına gelip, aksi durumda ise parçacıkların boyutu espresso için fazla iri kalır. Değirmenli öğütücüler ise, iki parçalayıcı özelliğe sahip dişlinin ya da değirmenin parçacıklara eşit kuvvet uygulayıp ezmesi sonucu espresso için en ideal çözümü sağlar.

Değirmen Tipi

Değirmenli öğütücülerde seçim kriteri olabilecek birkaç farklı opsiyon mevcuttur. Dairesel kesiciler, konik ve düz kesiciler. Dairesel olanlar endüstriyel kahve üretimi için kullanılırken, konik ve düz olanlar ev tipi ve düşük hacimli profesyonel kullanım için uygun çözümlerdir.

Mükemmel bir espresso için tercih edilecek öğütücü için birkaç tüyo:

İnce öğütme kabiliyeti : Espresso hazırlayabilmek için 9 barlık basınç altında bariyer oluşturabilecek kadar ince bir tanecik boyutuna ihtiyacınız var. Bu sebeple öğütücünüz kahveyi çok ince olarak parçalayabilmelidir.

Mikro Ayar : Ekipmanınız öğütme derecesi olarak çok hassas ayarlamalara imkan sağlayabilmelidir. Bu özellik baristanın demleme süresi ve aromalara müdahale ederek farklı içecekler hazırlayabilmesine imkan sağlar. (Ne demek istediğimizi videomuzu izleyerek daha rahat anlayabilirsiniz.)

Değirmen Çapı

Değirmen tipli öğütücülerde daha önce de anlattığımız gibi kahve taneleri iki malzeme arasında sıkışarak ezilmektedir. Bu sebeple değirmen çapınız ve boyutları ne kadar büyük olursa o kadar hızlı ve kaliteli sonuç alırsınız. Küçük boyutlarda piyasada bulabileceğiniz birçok kaliteli öğütücü mevcuttur ancak büyük ekipmanlar her zaman bir seviye yukarıdadır.

Image result for baratza preciso

Baratza Preciso

Bütün bu bilgilerden sonra, konumuza geri dönerek, sizlere Dünya’da oldukça popüler olan, ev kullanımı için mükemmel bir fiyat / performans oranına sahip Baratza Preciso modelini tanıtmak istiyoruz.

Baratza Preciso, önceki yıllarda Virtuoso Preciso olarak geçerken artık sadece Preciso olarak isimlendiriliyor.

Bu öğütücünün en büyük avantajı, çok yüksek sayıda makro ve mikro ayara sahip olması.

Öğütücünün 40 farklı ana öğütme ayarı, 11 adet ise mikro ayar mekanizması mevcut. Bu da toplamda 440 farklı seçenek anlamına geliyor ki, tariflerinizi mükemmelleştirmek ve farklı demleme metotları deneyebilmek bu ekipman ile çok daha kolay mümkün olabiliyor.

Image result for baratza preciso settings

Öğütücünün altındaki 11 farklı mikro aşamanın tamamı 1 makro adımına eşit. Yani bu 11 ince ayar, makro ayarın 1 adımını 11 alt adıma kırıyor.

Konik değirmeni sayesinde düz değirmenlere kıyasla daha olumlu sonuç alabildiğiniz Preciso, bu sebeple bazı noktalarda Vario modelinden bile üste çıkabiliyor.

Makinenin espresso ayarı 2. makro adımından başlayarak, kahve çekirdeğinin kavrulma profili, sertliği ve karakterine göre 4. ya da 5. adıma kadar değişiyor.

40mm’lik konik değirmenler ile, diğer ev tipi öğütücülere göre çok çok üst seviye bir sonuç alıyorsunuz.

Mikro ayarlar sayesinde ise her türden profile göre ayarı yaparak, olumlu sonuçlar alınabiliyor.

Bunun dışında farklı demleme yöntemleri için, Dünya’da sık kullanılan bir model olduğu için rahatlıkla referans set değerleri bulunabiliyor.

Bu modelin öğütme sonucu 200 ile 1700 mikron arasında değişebiliyor.

İşte farklı demleme metotları için İnternet üzerinden topladığımız referans değerleri;

 

Demleme Yöntemleri Preciso
Kalita Wave #14-16H
Clever Dripper #18H
Chemex #14A-15D
Bee House Dripper #18H
Hario Woodneck #18H
Hario #11A-13B
Siphon #13B-15A
Press Pot #24-28G
Basket Brewers #14F
AeroPress #13B
Espresso #2F – 3C

 

Öğütücünün ses seviyesi ise düşük devir sayısı (500-550 RPM) sayesinde oldukça düşük bir seviyede. Makinenin üst kahve haznesinin kapağını kapalı tuttuğunuz sürece, ev içerisinde sabah saatlerinde kimseyi uyandırmadan kahvenizi öğütebilirsiniz.

Düşük devir aynı zamanda düşük statik, yani taneciklerin birbirine yapışıp topaklanmaması ve değirmenlerin ısınıp kahve taneciklerine  zarar vermemesi için önemli bir unsur.

Bu özelliğe paralel olarak, öğütülen kahveleri toplayan haznenin malzemesi de özel olarak seçilmiş, taneciklerin duvarlarına yapışmadığı bir nitelikte.

Kutusunun içerisinden portafiltreye direkt olarak kahveyi alabilmeniz için bir parça ve temizlik fırçası geliyor.

Image result for baratza preciso portafilter

Bu sayede çatalın yükseklik ayarını yaptıktan sonra, öğütücünüzü espresso için direkt portafiltreye kahve alacak şekilde kullanabiliyorsunuz.

Teknik Özellikler

Öğütme Hızı: 1.5 to 2.4 gram/saniye
Çekirdek Hazne Kapasitesi:  227gram
Öğütülmüş Kahve Haznesi: 142 gram
Ağırlık: 3.6kg
Değirmen Çapı: 40mm
Boyutlar En x Boy x Derinlik: 12x35x16 cm
Güç Tüketimi: 230 V AC 180 Watt 50 Hz. 0.8 Amper
Boş yükte değirmen hızı: 550 RPM
Sertifikasyon :UL/CSA/CE/EK
Dizayn ve Mühendislik: Seattle, WA, USA
Değirmenlerin Üretim Yeri: Liechtenstein
Öğütücünün Üretim Yeri: Taiwan
Parça Listesi ve Tanımları (İngilizce): Link
Parçacık Dağılım Grafiği (İngilizce): Link

Türk kahvesi derecesinden, French Press’e kadar bütün ayarlarda ortalamanın üzerinde performans veren bu modelin Amerika satış fiyatı 300 USD civarında.

Türkiye’de Baratza markasını Petra Roasting Co. firması temsil ediyor. Gayrettepe’de Muse Istanbul’da bulunan dükkanlarında Baratza Encore, Forte ve Preciso modellerini inceleyip kahvecandir.com okuyucularına özel bir indirim ile online olarak satın alabiliyorsunuz.

Petra’nın yenilenen web sitesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.petracoffee.com

Satın alacak olduğunuz öğütücüler ile düşündüklerinizi ve kullanım sonrası yorumlarınızı da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
  • Translate:

  • Instagram

  • Son Yazılar