Espresso Okulu

Published on Nisan 26th, 2016 | by Kahvecandir

0

Espresso Nedir?

Espresso basit anlatımla, taze cekilmiş kahvenin basınç altında saniyeler içinde hazırlanması ile yapılan kahve türüdür. Kendisini, sabah ritüelimiz olan avucumuzdaki ılık bardaktan ve içerisinden konuşma sesi eksik olmayan kahve dükkanlarından tanıyoruz. Bugün kahve ve espresso kültürü hayatımızda hiç olmadığı kadar büyük bir yer tutuyor.

Baristalar için kahveyi özel kılan noktalardan biri de; insanın ruhunu besleyen, enerjik kılan içeceğin aslında tamamen kişiye özel hazırlanabilir olmasıdır. Hafif-koyu kavrulmuş veya cappuccino-latte olarak ya da sert-yumuşak içim farketmez, bir fincanda birkaç farklı bileşen ile yaratılan çeşitliliğin sınırı yoktur. Baristanın görevi, kahvenin en iyi tada sahip olması için gereken unsurları ayarlamaktır.

Bu yüzden, 5 liralık sabah neşenizi hazırlayan gözlük-sakal kombinasyonlu hipsterı alaycı gözlerle süzmeyin. Kahveyi demlerken, tadının ayarlanması ustalık gerektirir. Espresso hazırlamak da yemek pişirmek gibidir; bilgi, yetenek ve adanmışlık ister. Bu bilgiyi ilk elden öğrenmek mi istiyorsunuz? Doğru yere geldiniz.

espresso-layers TR

Espresso’nun Anatomisi

Temel bilgiler ile başlayalım: Espresso, kaynamaya yakın az bir miktarda suyun basınçla öğütülmüş kahve içinden geçirilmesi ile elde edilen bir içecektir. Bir shot espresso hazırlarken, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tüm içeriği, sıcak suyun sıkı bir şekilde yerleştirilmiş kahve içinden basınçla geçirilmesi ile ortaya çıkar. Basınçlı su, çözünen-çözünmeyen (eriyen ya da erimeyen) parçacıkları ve kahve çekirdeğinde bulunan yağları bardağa boşaltır.
Espresso shot’ta iki katman bulunmaktadır. Krema ve sıvı.

Krema katmanı, su ve yağların karbondioksit baloncuklarıyla çevrelenmesiyle oluşur. Krema katmanında aynı zamanda arta kalan kahve parçacıkları ve sıvılaşan yağlar da bulunur. Bu katman çok acı olabileceğinden, espressoyu içmeden önce krema ve sıvı katmanının karıştılması gerektiği tezi güçlenmektedir.

Espressonun büyük bir kısmı ise çözünebilen ve çözünmemiş katı parçalardan ve gazlardan oluşan sıvı fazıdır. Sevdiğimiz espresso içerisindeki lezzetli, en zengin aroma ve tatların bulunduğu kısım krema altındaki bölümdür.

Espresso Efsaneleri: Sihirli Krema
Krema : kremamsı, fıstık ezmesi renkli seksi cazibesine aldanmayın. Bütün espresso içeceklerinin güzel görünümlü ve en önemli bileşenlerinden biri olan krema, aslında düşünüldüğü kadar sihirli değildir. Ya da lezzetli…

[youtube id=”HbPBOtp4th0″ width=”556″ height=”313″ autoplay=”no” api_params=”” class=””]

Espresso Makinesi’nin Anatomisi

Parlak dış görünüme sahip espresso makinesi aslında kablolar, borular, ısı bobinleri içeren karmaşık bir sisteme sahiptir. Espresso makinesinin içinde yer alan parçalar gerçekten büyüleyicidir. Makinenin dışında ise grup başlığı, portafiltre ve buhar ile süt köpürtme çubuğu gibi parçalar bulunur. Bu parçalara yakından bakalım:

machine-parts TR

 


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
  • Translate:

  • Instagram

  • Son Yazılar